Jordanów Śląski
  Opis
Jordanów Śląski
Wrocławska 55, 55-065 Jordanów Śląski
71 391-15-80
71 391-15-90

Gmina Jordanów Śląski leży w środkowej części województwa dolnośląskiego w odległości ok. 30 km na południowy zachód od Wrocławia na terenie powiatu wrocławskiego. Teren gminy przecięty jest wstęgą krajowej 8, drogi o znaczeniu międzynarodowym łączącej stolicę województwa dolnośląskiego z Republiką Czeską. W odległości 20 km od granic gminnych szeroką wstęgą rysuje się autostrada A4, będąca łącznikiem województwa z Niemcami. Nasze sąsiedztwo to od strony południowej gmina Łagiewniki, od wschodniej gminy Borów i Kondratowice, od zachodniej pięknie położona w obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego gmina Sobótka, od północnej prężnie rozwijająca się gospodarczo gmina Kobierzyce.
Dogodne warunki położenia sprzyjają rozwojowi gospodarczemu regionu.

W sercu Europy:
Droga główna: odległość 20 km - Autostrada A-4 (Berlin-Wrocław-Kraków-Kijów)
Droga Krajowa: odległość 0 km numer 8
Lotnisko pasażerskie: odległość 35 km Wrocław zapewniające bezpośrednie połeczenia z Warszawą, Frankfurtem n. Men, Kolonią, Kopenhagą, Londynem, Dublinem, Liverpulem.
Miasto wojewódzkie: odległość 20 km Wrocław
Stolice Europejskie: odległość 350 km Warszawa, 320 km Berlin, 390 km Wiedeń, 270 Km Praga
Granica z Czechami: odległość 60 km
Granica z Niemcami: odległość 140 km

Głównym ośrodkiem obsługi gminy jest Jordanów Śląski - wieś gminna, która pełni funkcje administracyjne i usługowo - handlowe, ale gmina to nie tylko Jordanów Śląski. Jej obszar tworzy także 15 wsi, a wśród nich: Wilczkowice, Popowice, Dankowice, Glinica, Janówek, Winna Góra, Tomice, Karolin, Piotrówek, Mleczna, Jezierzyce Wielkie, Pożarzyce I i II oraz Biskupice.
Dodatkowe walory krajobrazowo-przyrodnicze gminy stanowią o potencjalnych możliwościach rozwoju funkcji turystyczno-rekreacyjnej.

Swoją atrakcyjność turystyczną i sportowo - rekreacyjną Gmina realizuje poprzez utworzenie ścieżek rowerowych po otulinie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego oraz sołectwach, w których znaleźć można ukryte zabytki i podziwiać piękne krajobrazy. Na terenie gminy znajduje się pięknie położony zbiornik małej retencji wodnej, który przystosowany zostanie do potrzeb rekreacyjnych oraz miłego spędzania wolnego czasu, poprzez zagospodarowanie terenu wokół niego na plac sportowo - piknikowy oraz wybudowania przystani dla sprzętu wodnego. Istotnym obiektem służącym przede wszystkim dzieciom, ale i mieszkańcom gminy jest pełnowymiarowa, nowoczesna hala sportowa, z zapleczem sanitarnym, 300 miejscami na widowni oraz siłownią. Jest to miejsce tętniące życiem dzięki organizowanym liczmy turniejom młodzieżowym i samorządowym.

Dużym walorem turystycznym okolicy stają się zespoły dworskie i pałacowe w Dankowicach i Piotrówku pochodzące z XIX w., dobrze zachowane kościoły oraz liczne krzyże pokutne oraz liczne kapliczki. Dodatkowe walory krajobrazowo-przyrodnicze gminy stanowią o potencjalnych możliwościach rozwoju funkcji turystyczno-rekreacyjnej.