Jelcz-Laskowice
  Opis
Jelcz-Laskowice
ul. Wincentego Witosa 24, 55-220 Jelcz-Laskowice
71 381-71-00
71 381-71-11

Miasto i Gmina Jelcz - Laskowice położone są we wschodniej części województwa dolnośląskiego na pograniczu z województwem opolskim. Graniczy z gminami: Czernica, Oleśnica, Bierutów, Oława. Gmina składa się z 15 wsi i miasta Jelcz - Laskowice, które otrzymało prawa miejskie w 1987 roku. Miejscowość położona jest około 25 km od Wrocławia w kierunku południowo - wschodnim, 20 km od Oleśnicy w kierunku południowym i 12 km na północ od najbliższego miasta Oławy. Jest węzłem samochodowym leżącym na trasach łączących Jelcz - Laskowice z Wrocławiem, Oławą, Oleśnicą i kolejowym na szlaku Wrocław - Opole. Powierzchnia gminy wynosi 16 810 ha, a powierzchnia miasta 1 760 ha.

Jesteśmy Gminą o krótkiej lecz ciekawej historii z obiecującymi perspektywami na przyszłość. W gminie warto inwestować, co potwierdzają znane międzynarodowe koncerny, które ulokowały tu swoje zakłady a także liczne, prężnie rozwijające się firmy lokalne.

Na uwagę zasługuje szybki rozwój budownictwa jedno- i wielorodzinnego. W ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego - TBS, działającego jako spółka gminna, do użytku zostało oddanych już pięć budynków. Powstało tym samym 156 nowych mieszkań. Docelowo ma powstać aż dziewięć takich budynków, co daje w sumie około 260 mieszkań. Z myślą o mniej zamożnych mieszkańcach Gminy, powstaje 24-mieszkaniowy budynek socjalny.

Gmina wiele zainwestowała w infrastrukturę sportową, wybudowaliśmy stadion piłkarski, dwa boiska z płytą naturalną oraz sześć wielofunkcyjnych boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią. Powstały również dwa boiska w ramach programu „Moje boisko - Orlik 2012”, jedno z nich przy ul. Techników, wspólnie z Powiatem Oławskim.

Corocznie organizowaną i już wielokrotnie nagradzaną przez Stowarzyszenie Biegaczy Filipides, imprezą sportową jest Maraton Jelcza - Laskowic - memoriał Barbary Szlachetki.

Zapraszamy do Ośrodka nad Stawem, który po wstępnej modernizacji udostępniony został mieszkańcom Jelcza - Laskowic wraz z obsługą ratowniczą. Planujemy dalszą jego modernizację i unowocześnianie.

W aktualnej ofercie Gminy znajdują się tereny przeznaczone pod zabudowę usługową oraz mieszkaniową jednorodzinną. Dla tych terenów opracowane już zostały Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego. O ich atrakcyjności świadczą przede wszystkim atrakcyjne położenie w pobliżu centrum Wrocławia, bliskość ośrodka wypoczynkowego oraz bezpośrednie sąsiedztwo rozległych terenów leśnych i akwenów wodnych.

Równie ważny jest rozwój życia kulturalnego, to zadanie zostało postawione Miejsko-Gminnemu Centrum Kultury, które przybliża tradycję i współczesność Jelcza - Laskowic. Jego zadaniem jest inspirowanie, upowszechnianie i organizowanie działalności kulturalnej zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających nas gości. W centrum działa 20 sekcji zainteresowań, korzysta z nich regularnie prawie 300 osób. Zajęcia edukacyjno - kulturalne odbywają się również w świetlicach wiejskich.

Najważniejszą imprezą organizowaną corocznie są Dni Jelcza - Laskowic. W Jelczu-Laskowicach, podczas obecnej kadencji, koncertowały takie zespoły jak: „Golec uOrkiestra”, „Zakopower”, „Big Cyc”, „Lady Pank” oraz „Perfekt”. Swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych znalazły Dożynki Gminne. Wśród wielu ważnych wydarzeń z których jesteśmy szczególnie dumni wymienić należy przede wszystkim: międzynarodowy festiwal teatralny „Melodrama”, który w 2011 roku odbył się po raz czwarty i zgromadził artystów z Polski, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Litwy i Francji. Wybitnym osiągnięciem MGCK jest wystawienie sztuki „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Roberta Gonery, z udziałem aktorów - amatorów, również mieszkańców naszej Gminy.

Jelcz - Laskowice, to ciekawe i warte odwiedzenia miejsce również pod względem turystycznym i rekreacyjnym. Zmęczonych zgiełkiem miasta zapraszamy na długie spacery po rozległych okolicznych lasach. Amatorów aktywnego wypoczynku skuszą uroki licznych stadnin konnych, łowisk wędkarskich i tras rowerowych. Odważniejszych zapraszamy na spływ kajakowy rzeką Smotrawą, na końcu której znajduje się piękny rezerwat przyrody Łacha - Jelcz. Gdy pogoda nie dopisze, miło czas spędzić można na krytej pływalni, z dwoma nieckami basenowymi, sauną i siłownią lub w Miejsko Gminnym Centrum Kultury, gdzie pośród licznych zajęć i kół zainteresowań każdy znajdzie coś dla siebie. Gmina dysponuje bogatą bazą noclegową, znajdują się tu hotele, pensjonaty oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne.