Długołęka
  Opis
Długołęka
ul. Robotnicza 12, 55-095 Mirków
71 323 02 03
71 323 02 04

Długołęka to największa gmina Powiatu Wrocławskiego i jedna z największych gmin wiejskich w Polsce.

Na powierzchni 212,8 km2, w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia - stolicy Dolnego Śląska, w 41 wsiach sołeckich zamieszkuje tutaj ponad  30 000 przyjaznych, otwartych na świat i drugiego człowieka osób. Czyste powietrze, malownicze parki i obfitujące w różnorodną zwierzynę lasy - to tylko część szerokiej oferty jaka czeka na przybyłych do Długołęki gości. Naszym bogactwem są liczne i pełne ryb zbiorniki wodne, znakomicie przygotowane ośrodki jeździeckie oraz ciekawe trasy rowerowe, stwarzające doskonałe możliwości czynnego wypoczynku i uprawiania sportów.

Obok tradycji i wspaniałych, będących świadectwem bogatej historii regionu i jego mieszkańców zabytków, odkryjecie tutaj dynamicznie rozwijające się centrum biznesu i miejsce wielu inwestycji. Długołęka to barwna kraina w sercu Europy - warto tu przyjechać by odkryć jej koloryt.

Gmina Długołęka położona jest w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego. Leży na szlaku komunikacyjnym Praga - Wrocław - Warszawa, w bezpośrednim sąsiedztwie największego na Dolnym Śląsku węzła komunikacyjnego i ośrodka przemysłowego jakim jest stolica regionu - Wrocław. Wraz z ośmioma innymi podwrocławskimi gminami tworzy powiat wrocławski. Bezpośrednio Gmina Długołęka graniczy z gm. Wisznia Mała (od zach.), gm. Trzebnica (od pn.- zach.), gm. Zawonia (od pn.), gm. Dobroszyce (pn.- wsch.), gm. Oleśnica (od. wsch.) oraz gm. Czernica (od pd.).

Długołęka leży na terenie Równiny Oleśnickiej, Pradoliny Odry zwanej też Pradoliną Wrocławską oraz na południowych zboczach Wzgórz Trzebnickich. Jej najwyższy punkt stanowi wzgórze o wys. 235 m n.p.m., położone na granicy gminy na północ od Krakowian, najniższy natomiast, to granica z Wrocławiem przy brzegu Widawy obok miejscowości Wilczyce.

O doskonałej lokalizacji gminy Długołęka decyduje również fakt, że przez jej środek przebiega droga krajowa nr 8, łącząca Wrocław ze stolicą kraju - Warszawą, wzdłuż której ulokowało swoje siedziby lub filie wiele renomowanych polskich i zagranicznych firm oraz Autostradowa Obwodnica Wrocławia. W niedalekiej przyszłości, zgodnie z przyjętymi planami przez teren gminy przebiegać będzie także droga wojewódzka Bielany - Łany - Długołęka.

Już od początku XIX wieku teren gminy Długołęka wzbudza duże zainteresowanie wśród turystów. Urokliwe okolice miejscowości Szczodre, położonej tylko 16 km od centrum Wrocławia od wieków były ulubionym i często odwiedzanym miejscem wypoczynku dla wielu wrocławian.

Dzisiaj szczególnie, intensywnie rozwijają się na terenie gminy różne formy turystyki weekendowej. W bliskiej odległości od Wrocławia, na zmęczonych codziennym miejskim ferworem czekają bardzo atrakcyjne tereny do wykorzystania w turystyce pieszej, rowerowej, jeździectwie czy wędkarstwie.

Wiele interesujących szlaków krajoznawczych dostarcza okazji do podziwiania miejscowej przyrody i licznych zabytków. Z całą pewnością wiele wrażeń dostarczą też licznie organizowane na terenie gminy pikniki i festyny, biesiady oraz imprezy cykliczne. Największymi z nich są niewątpliwie czerwcowe Dni Gminy Długołęka oraz sierpniowe Dożynki Gminy Długołęka. Są to imprezy plenerowe, gromadzące corocznie kilkutysięczną publiczność. Oprócz tego w ciągu roku na terenie gminy odbywa się też wiele mniejszych, ciekawych atrakcji kulturowych, sportowych, różnego rodzaju warsztatów i szkoleń.

  

Wójt Gminy Długołęka - Wojciech Błoński

tel. (71) 323 02 02

Zastępca Wójta Gminy Długołęka - Joanna Adamek            

tel. (71) 323 02 02

Skarbnik Gminy Długołęka - Karolina Ożóg                      

tel. (71) 323 02 69

Przewodnicząca Rady Gminy - Maria Szymerowska            

tel. (71) 323 02 31