Malczyce
  Opis
Malczyce
Traugutta 15, 55-320 Malczyce
71 31 79 223
71 31 79 617

Jesteśmy ...

… w centralnej części województwa dolnośląskiego, w powiece średzkim, tuż na 305 km biegu Odry, która jest naturalną granicą gminy. Gmina Malczyce obejmuje swym zasięgiem 9 sołectw: Chełm, Chomiąża, Dębice, Kwietno, Malczyce, Mazurowice, Rachów, Rusko i Wilczków. Graniczy z gminami: Środa Śląska, Wołów, Prochowice, Ruja i Wądroże Wielkie.

Gmina Malczyce jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałą częścią kraju. Centralną część gminy przecina droga krajowa nr 94 (Zgorzelec - Korczowa), odległość do autostrady A4 wynosi zaledwie 19 km. W samym centrum Malczyc znajduje się stacja kolejowa linii Wrocław - Legnica - Zgorzelec - Drezno.

Sport i rekreacja

W 2015 roku zostały oddane do użytku dwa nowe obiekty sportowe: wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią i bieżnią lekkoatletyczną oraz hala sportowo-widowiskowa, z pełnowymiarową płytą i widownią dla 270 osób, połączona łącznikiem z budynkiem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W samych Malczycach są dwa stadiony sportowe, prawie w każdej miejscowości jest boisko trawiaste.

Walory krajobrazowe sprzyjają rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej. Od kilkunastu lat dużą popularnością cieszą się szlaki oznakowane charakterystyczną muszelką.

Dla preferujących inną aktywność proponujemy ścieżkę biegową, zainaugurowaną w 2015 roku biegiem pod hasłem „Biegaj z nami Malczycami”. Jako 19. z kolei dołączyła do listy tras biegowych Radia Wrocław na Dolnym Śląsku. Trasa nadaje się dla profesjonalistów, amatorów oraz do treningów nordic walking.

Zapraszamy do Gminy Malczyce!

Koniecznie zobacz:

Prawosławna cerkiew parafialna z początku XX w (Malczyce)

Kościoły parafialne z bogatą historią (Malczyce, Chomiąża, Dębice, Kwietno, Wilczków, Rusko, Mazurowice)

barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z XVIII w., przed kościołem w Malczycach

zabytki techniki w porcie rzecznym m.in. zsuwnie, dźwigi i urządzenia do kiprowania

budynek dawnej przeprawy promowej

XIX- wieczny Pałac w Rachowie

Dawny Młyn w Zawadce z XIX w.

Izba Muzealna przy Stoczni w Malczycach

 

Koniecznie weź udział:

Biegaj z nami Malczycami

Nadodrzańskie Dni Malczyc

Piknik nad Odrą

Malczycki Koncert Kresowy