Wrocław
  Opis
Wrocław
pl. Nowy Targ 1-8, 50-141 Wrocław
(71) 777 77 77

Wrocław - miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Jest historyczną stolicą Śląska oraz Dolnego Śląska. Położony jest w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami.

Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce - 632 067 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni - 293 km². Wrocław jest również jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. Prawa miejskie uzyskał w roku 1214 (ponownie w 1242).

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Bogata i burzliwa historia miasta wpisana jest w jego mury. Czasy wczesnego średniowiecza przypomina Ostrów Tumski, na którym zachował się w doskonałym stanie jeden z najpiękniejszych w Europie zespołów architektury sakralnej. Wrocławski Ratusz zaliczany jest do najwspanialszych budowli gotycko-renesansowych w Europie Środkowej. Duży Rynekotoczony niezwykle okazałymi kamienicami, po przeprowadzonej w 1997 roku gruntownej renowacji, jest z pewnością najpiękniejszym tego typu miejscem w Polsce i jednym z najpiękniejszych w Europie. W siedemnastowiecznym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego na szczególną uwagę zasługuje barokowa Aula Leopoldina,jak i Oratorium Marianum.              

Wspaniałym miejscem na spacery są liczne parki i ogrody Wrocławia. Parków jest ponad 14. Warto zobaczyć Ogród Botaniczny, z jego pięknym ogrodem kwiatowym, oranżerią, alpinarium i kaktusiarnią, a także Ogród Zoologiczny, założony w 1865 roku. Szczególną atrakcję stanowi znajdujący się w najstarszym parku w mieście - w Parku Szczytnickim -  oryginalny Ogród Japoński.    

Wrocław to prężny ośrodek kultury. Wiele teatrów, opera, teatr muzyczny, filharmonia i liczne kluby, muzea i galerie zapewniają bogaty program wydarzeń artystycznych. Kulturalną wizytówką miasta stały się festiwale o międzynarodowym znaczeniu: muzyczne (np. Wratislavia Cantans), teatralne (np. Dialog-Wrocław) i filmowe (np. Nowe Horyzonty).       

Stolica Dolnego Śląska jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym - przebiegają tędy międzynarodowe drogi, są dworce kolejowe, porty żeglugi rzecznej oraz międzynarodowy port lotniczy.       

Wrocław jest przepięknym miastem o bogatej historii i niepowtarzalnej urodzie. Doceniają ją zarówno mieszkańcy, jak i goście. Zapraszamy do nas! Mamy nadzieję, iż pobyt tutaj pozostawi niezapomniane wrażenia i zachęci do ponownego przyjazdu.