Przeworno
  Opis
Przeworno
ul. Kolejowa 4A, 57-130 Przeworno
748 10 20 52
748 10 10 02

Pierwsza wzmianka historyczna o Przewornie pochodzi z 1155 r. gdy to papież Hadrian IV w wydanej bulli wymienia Przeworno i położone wokół wioski jako własność biskupa wrocławskiego. Od XIII w. Przeworno przeszło w posiadanie rodów rycerskich: Gocława Wrony w rodu Samborów, Bogusława I Komesa ze Strzelina, rycerza Jarosława, rycerza Marbnta i jego spadkobierców, a od 1447 r. do I połowy XVII w. właścicielem wsi był ród Czirnów. W XVII w. Przeworno było własnością książąt brzeskich. W latach 1675 - 1742 wioskę przejął cesarz Austrii, a po przegranej wojnie i zagarnięciu Śląska przez Prusy, Przeworno z dobrami leśnymi przekazano szpitalowi "Cherite" w Berlinie, gdzie zasilało kasę szpitala aż do 1945 r. Po przegranej przez Niemcy II wojnie światowej wioskę zasiedlili przesiedleńcy z byłych kresów wschodnich i centralnej Polski. Duże majątki ziemskie, które zajmowały około połowy powierzchni użytków rolnych stały się własnością Państwa, ich prywatyzacja nastąpiła dopiero w latach 90 - tych XX w. Upaństwowione po 1945 r. kompleksy leśne do dnia dzisiejszego są zarządzane przez Nadleśnictwo.

Od 1945 ponownie na terenie Polski, okoliczne ziemie zasiedlone zostały przez przybyszów z byłych kresów wschodnich. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

 

Gmina Przeworno znajduje się w południowo - wschodniej części województwa dolnośląskiego, w trójkącie większych trzech miast Opola, Wrocławia oraz Wałbrzycha. Obszar Gminy zajmuje 11 tys. 196 ha.

Urozmaicona rzeźba terenu Gminy tworzy pagórkowaty krajobraz z zalesionymi kulminacjami wzniesień objętych obszarem chronionego krajobrazu. Las przenika się wzajemnie z urodzajnymi stokami pól uprawnych tworząc piękne i niepowtarzalne widoki.

Istotnym elementem krajobrazu jest rozciągający się pas Wzgórz Strzelińskich składający się z wzniesień Gromnika, Kalinki i Wyżyny.

Gmina Przeworno obejmuje tereny fantastycznie ukształtowane. Położone na terenie naszej gminy wzniesienie - Góra Gromnik umożliwia jazdę na rowerze (niejednokrotnie na tym terenie organizowano amatorskie rajdy rowerowe), podczas której może podziwiać piękne widoki i oddychać świeżym, leśnym powietrzem. Wzorem mieszkańców naszej gminy tereny naszej gminy świetnie nadają się do uprawiania nordic walking.

Gmina Przeworno to historia, tradycja i edukacja. Najznakomitszym przykładem, są czynnie działające jednostki OSP oraz imprezy cykliczne nawiązujące do historii i zwyczajów Gminy. Rekonstrukcje historyczne odnoszące się do jednych z najważniejszych wydarzeń XV w. na Dolnym Śląsku, czy głęboko zakorzeniona tradycja obchodzenia dożynek jest wyróżniającym czynnikiem kulturalnym spośród wszystkich Gmin województwa.

Rola obszaru przyrodniczego Gminy w powiecie i województwie jest znacząca. Wzgórza Strzelińskie stanowią doskonałą bazę wypoczynku dla mieszkańców powiatu, a także dla Aglomeracji Wrocławia.

Liczne zabytki, kamieniołomy, które już wkrótce będą nie lada gratką dla wielu turystów oraz atrakcyjne przyrodniczo, zróżnicowane i wciąż czyste środowisko niewątpliwie przyciągają spore rzesze miłośników rekreacji, historii oraz ludzi pragnących na chwilę zapomnieć o obowiązkach i przyjrzeć się z bliska naturalnym walorom Gminy.