Oława miastem uśmiechu
Oława

Światowe Archiwum Uśmiechu krąży po świecie - by świat stał się lepszy, by pomagać dzieciom, by promować dobro i nauczyć dzieci, że mogą pomagać innym.

Niedawno uśmiechy rysowały dzieci w domach dziecka w Hanoi i Lipsku , kilka dni wcześniej młodzież i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublinie wspólnie tworzyli z uśmiechów most pokoleń. Teraz czas na Oławę! Na nasze zaproszenie, Marek Wysoczyński, pomysłodawca Światowego Archiwum Uśmiechu, przywozi uśmiechy i zabierze z Oławy uśmiechy, które wędrować będą po całym świecie.

14 i 15 listopada będziemy pokazywali uśmiechy, rysowali uśmiechy oraz uśmiechem wzmacniali chorych, niepełnosprawnych. Będziemy animować, by uśmiech stał się naszą codziennością, nawet wtedy kiedy jest nam źle.

14 listopada wraz ze sportowcami - PRZEMYSŁAWEM SALETĄ i MARIANEM KASPRZYKIEM -  odwiedzimy Fundację „Krok po Kroku” oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza”. W Szkole Podstawowej nr 8 odbędzie się „Lekcja z Uśmiechem”, w której będą uczestniczyć także uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie. Lekcję, z pomocą Przemka Salety i Mariana Kasprzyckiego, poprowadzi Marek Wysoczyński.

O godzinie 13.00 wraz z dziećmi i chętnymi do udziału w akcji mieszkańcami, spotkamy się na szkolnym Orliku, gdzie stworzymy jeden wielki uśmiech, który będzie sfotografowany przez małego drona. Tak stworzony uśmiech powędruje wraz z Markiem Wysoczyńskim do ludzi w innych miastach Polski, ale niebawem także do Kanady, na zaproszenie Konsulatu RP w Toronto, i do ludzi z terenów trzęsienia ziemi w Japonii, na zaproszenie Ambasady RP w Tokio.

Podczas oławskiego uśmiechu będziemy gościć również Grzegorza Galasińskiego oraz burmistrza partnerskiego miasta Sighetu Marmatiei - Nemes Ovidiu Gheorghe, którzy będą z nami rysować uśmiechy dla siebie i dla innych. Uśmiechy narysowane tego dnia na koszulkach m.in. Przemka Salety i Mariana Kasprzyka będą licytowane na rzecz Grzegorza Galasińskiego następnego dnia (15 października), podczas  X Międzynarodowego Oławskiego Turnieju Bokserskiego z okazji Dnia Niepodległości, który odbędzie się w sali sportowej OCKF o godz. 13.00. Przed rozpoczęciem turnieju pojawi się także nasz oławski uśmiech. Zazwyczaj rozpoczęcie bokserskich rozgrywek to głośny okrzyk, a u nas na koszulkach bokserów sportowcy narysują uśmiechy dla akcji „Uśmiech Przykrywa Chorobę”.

Tego dnia również, na stadionie miejskim będzie można obejrzeć galerię uśmiechów polsko-niemieckiej akcji „Uśmiech Łączy”, która jest częścią Światowego Archiwum Uśmiechu. Zobaczyć więc będzie można uśmiechy Guentera Grassa i Wisławy Szymborskiej, Kanclerz Angeli Merkel i Premiera Donalda Tuska, Prezydentów Lecha Wałęsy, Richarda Weizsaeckera , Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka oraz Andrzeja Wajdy i Wima Wendersa. Wszystkie uśmiechy światowego archiwum zobaczyć można na stronie www.promocjakultury.pl

Zdjęcia
w akcję zaangażował się m.in. Przemysław Saleta