Delegacja samorządowców z Ukrainy
Brzeg

Urzędnicy z Bilgorodu Dnistrovskiego - Sergiy Kvitkovsky i Zhanna Kudrys - przez trzy dni poznawali zasady funkcjonowania polskiej gminy i działalności urzędu na przykładzie Brzegu

Gości z Ukrainy, która aktualnie szykuje się do zmian prawnych w funkcjonowaniu samorządów, interesowały sprawy związane z codzienną pracą w Urzędzie Miasta, organizowaniem i prowadzeniem procedury zamówień publicznych, inwestycjami oraz działalnością instytucji podległych gminie. Samorządowcy odwiedzili również spółki miejskie, które realizują zadania gminy przewidziane polskim prawem.

Jesteśmy w trakcie przebudowy naszego systemu samorządowego. Dzisiaj nie ma w nim udziału społeczeństwa, jako suwerena dającego legitymację do władzy. Mówimy o prawdziwej demokracji. Jest za to system z poprzedniej epoki, w którym decydują partie polityczne lub organy nadrzędne i centralne - tłumaczy Sergiy Kvitkovsky, radny i doradca Burmistrza Bilgorodu Dnistrovskiego, a także organizator spotkań kultury polskiej dla organizacji działających w byłych republikach radzieckich.

Zhanna Kudrys, dyrektor Departamentu Ekonomicznego Urzędu Bilgorodzie Dnistrovskim podkreśla, że zmiany, jakie mają zostać wprowadzone na Ukrainie będą dotyczyły praktycznie budowy samorządności od postaw: W kwestii finansowania, zarządzania, jak i samych wyborów do władz samorządowych. Polscy parlamentarzyści pomagają nam nad pracami legislacyjnymi w tych sprawach. Okazuje się, że najbardziej pasujące dla nas jest ustawodawstwo polskie - dodaje.

Zaproszeni goście biorą udział w ukraińskim rządowym zespole opracowującym zmiany funkcjonowania samorządów. Wzorce podpatrzone w Polsce posłużą jako baza do stworzenia ukraińskiego systemu samorządowego, zdecentralizowanego, w pełni demokratycznego.

Sergiy Kvitkovsky i Zhanna Kudrys są w grupie kilkudziesięciu samorządowców ukraińskich, którzy w ubiegłym tygodniu przebywali w naszym kraju. Ich wizytę w Polsce organizował Związek Miast Polskich, Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Jednym z inicjatorów przedsięwzięcia w ramach ZMP był Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński.

Naszym zdaniem, jako Związku Miast Polskich, nie ma lepszej okazji aby w tym trudnym czasie, w jakim znalazła się Ukraina, pomóc przy tworzeniu systemu samorządowego u naszych przyjaciół na wschodzie. Dlatego też Brzeg jest w grupie 24 miast w kraju, które zaprosiło delegację ukraińskich samorządowców i na własnym przykładzie będzie pokazywać jak działa gmina, urząd czy jednostki mu podległe oraz spółki, w których samorząd jest stuprocentowym udziałowcem - dodaje Wojciech Huczyński.

Samorządowcy z Ukrainy przebywali w Brzegu do 10 października. Warto dodać, że Bilgorod Dnistrovsky leży w okręgu Odessy (województwo), 80 km od tego miasta. Z inicjatywy Sergiya Kvitkovskyego działa tam szkółka języka polskiego oraz kultywowane są polskie tradycje. Sam Kvitkovsky ma polskie korzenie rodowe.

Zdjęcia
Zaproszeni goście z Ukrainy: Zhanna Kudrys i Sergiy Kvitkovky