Aktywny początek września w Krośnicach
Krośnice

Pierwszy weekend września obfitować będzie w szereg atrakcji w dolnośląskich Krośnicach.

6 września odbędzie się kolejna edycja Rajdu Rowerowego Śladami Ryszarda Szurkowskiego, którego start i meta zaplanowane zostały na terenie Krośnickiej Kolei Wąskotorowej. Tego samego dnia, w przestrzeni parkowo - pałacowej pomiędzy Krośnicami i Wierzchowicami odbędzie się również Gminne Święto Plonów. Dzień później - 7 września - na terenie krośnickiej kolejki odbędzie się impreza „Kolejką wokół stawów”, która organizowana jest w ramach tegorocznych Dni Karpia. Przez cały weekend, organizowanym wydarzeniom towarzyszyć będzie „American Cars Mania - strefa wyjątkowych samochodów”.

SPORTOWO:

Centrum Edukacyjno - Turystyczno - Sportowe w Krośnicach, 6 września, po raz dziewiąty organizuje Rajd Rowerowy „Śladami Ryszarda Szurkowskiego”, w którym udział jest bezpłatny. Dla uczestników organizatorzy przygotowali dwie trasy. Dłuższą - 34 km, której start wyznaczony został na alei parkowej łączącej Krośnice z Wierzchowicami, dalej trasa przebiega przez miejscowości Wierzchowice, Czatkowice, Czeszyce, Kuźnica Czeszycka, Grabownica, Żeleźniki, Police i Krośnice (teren Krośnickiej Kolei Wąskotorowej) , gdzie zaplanowana jest linia mety oraz krótszą - 16 km - która przebiega następująco: start na alei przy Krośnickiej Kolei Wąskotorowej , następnie drogą 448, dalej ul. Parkową, ul. Kolejową, ścieżką przyrodniczą Stawy Milickie S.A., następnie powrót ul . Kolejową, Parkową, drogą 448 i z metą na terenie Krośnickiej Kolei Wąskotorowej. Na uczestników rajdu czekają drobne upominki, ciepły posiłek oraz woda na postojach. Wśród wszystkich rozlosowane zostaną dwie nagrody główne: rower. Zapisy od godz. 8.00 na terenie imprezy. Start zaplanowano na godz. 11.00.

LUDOWO:

Wójt Gminy Krośnice, Przewodniczący Rady Gminy oraz Sołtys i Rada Sołecka wsi Krośnice serdecznie zapraszają na Gminne Święto Plonów, które odbędzie się 6 września na terenie Krośnickiej Kolei Wąskotorowej. W programie wydarzenia: uroczysty przemarsz korowodu dożynkowego z parkingu przy Krośnickiej Kolei Wąskotorowej na plac przy stacji głównej KKW, plenerowa msza św. z oprawą bukowickiego chóru „Ballada”, złożenie bochnów dożynkowych na ręce przedstawicieli władz gminy Krośnice, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, pokaz młócenia zboża oraz specjalny pokaz referatu patroli konnych Straży Miejskiej Wrocławia i Stowarzyszenia Kawaleryjskiego w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Ponadto tego dnia na scenie zaprezentują się następujące zespoły: „Zjednoczeni” z Kuźnicy Czeszyckiej, „Pierścienie” oraz „Pierstniczanie” z Pierstnicy i Kris z coverami zespołu „Kombii”. Jako gwiazda wieczoru wystąpi zespół „The Beatlman” z największymi przebojami klasycznych beatlesów. Organizatorzy zaplanowali także zabawę taneczna do późnych godzin przy dźwiękach zespołu „Tutti Frutti”.

KULINARNIE:

7 września na terenie Krośnickiej Kolei Wąskotorowej odbędzie się wydarzenie „Kolejką wokół stawów”, które organizowane jest w ramach tegorocznej edycji Dni Karpia. Impreza rozpocznie się o godzinie 12.00 Jarmarkiem Produktów Lokalnych, na którym będzie można zapoznać się z ofertą usługodawców i producentów z Doliny Baryczy oraz zakupić oferowane przez nich produkty.  Główną atrakcją imprezy będzie trzygodzinny pokaz kulinarny Jakuba Kuronia połączony z degustacją, który ze sceny zaprezentuje, jak przygotować potrawy z kilku gatunków ryb, występujących w stawach Doliny Baryczy.  Podczas imprezy zaplanowano także plenerowy wykład dotyczący uroków Doliny Baryczy oraz konkurs wiedzy o tym unikatowym terenie, do udziału w którym organizatorzy zapraszają zarówno dorosłych jak i dzieci, bowiem na każdego uczestnika konkursu czekać będzie nagroda. Każdy z przybyłych tego dnia na teren Krośnickiej Kolei Wąskotorowej będzie mógł spróbować zupy rybnej, zakupić żywego karpia i potrawy przygotowane przez lokale gastronomiczne z grupy „Dolina Baryczy Poleca”. Imprezę umilą występy lokalnych zespołów oraz zabawa taneczna przy muzyce DJ’a.

Przez cały weekend, organizowanym na terenie Krośnickiej Kolei Wąskotorowej imprezom, towarzyszyć będzie „American Cars Mania - strefa wyjątkowych samochodów” oraz wystawa fotografii „Brave Kids - przecież to one po nas przejmą świat” autorstwa Joanny Wietrzyńskiej.  Ponadto najmłodsi goście będą mogli skorzystać bezpłatnie ze strefy dzieci, w ramach której przewidziane jest m.in. malowanie twarzy, malowanie kredą po chodniku, puszczanie baniek mydlanych, gry i zabawy oraz korzystanie z zabawek dmuchanych. Zgodnie z rozkładem weekendowym kursować będzie kolejka oraz funkcjonować wypożyczalnia sprzętu wodnego. Godzinowy rozkład imprez dostępny na stronie www.krosnice.pl .

Zdjęcia
Rajd Rowerowy „Śladami Ryszarda Szurkowskiego” edycja 2013