Europejski Festiwal Szkół Teatralnych „MELODRAMA”
Jelcz-Laskowice

W dniach 21-24 sierpnia 2014 w Jelczu-Laskowicach odbędzie się 7. Europejski Festiwal Szkół Teatralnych „MELODRAMA”.

W tym roku przedstawienia odbędą się w zaaranżowanej hali namiotowej na ul. Bożka 15 (za Galerią Centrum). Festiwal oznacza przede wszystkim spektakle teatralne, koncerty muzyczne, warsztaty i flash mob, ale też wiele nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń i wspaniałych wspomnień. 

Melodrama to przegląd spektakli studentów bądź absolwentów szkół teatralnych z Polski i zagranicy. W naszym mieście gościliśmy przedstawicieli szkół teatralnych z Litwy, Łotwy, Słowacji, Czech, Rosji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec oraz oczywiście Polski. Festiwal promuje młodych aktorów, będących na początku swojej ścieżki kariery, a jego oryginalna formuła i wspólny język międzynarodowego teatru zostawia po sobie niezapomniane wrażenia artystyczne.

Symbolem festiwalu jest czerwone krzesło, kojarzące się z teatrem i życiem codziennym i zapraszające wszystkich do spędzenia wspólnego czasu.

Nowością w tegorocznej Melodramy jest jej animator - Kazio Sponge - czyli kreacja lalkarska Anny Makowskiej-Kowalczyk, absolwentki Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. To najbardziej wygadana lalka, przełamująca granice teatralności i pokazująca nietypowe oblicze teatru lalek. Kazio przekonuje nas, że lalka nie zawsze musi oznaczać teatr dla dzieci.

PROGRAM:

21 sierpnia 2014  

20.00 - "Molier. Z urojenia" 
Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza - Grupa „Papahema”

„Molière jest nieśmiertelny” - tak miał powiedzieć król Ludwik XIV na wieść o śmierci Jana Baptysty Poquelin. Spektaklem na podstawie sztuki Michaiła Bułhakowa „Molière, czyli zmowa świętoszków” staramy się odpowiedzieć na pytanie: co oznacza nieśmiertelność artysty? Nieśmiertelne są z pewnością jego dzieła, ale nie tylko. Życie prywatne Moliera owiane jest legendą. Do tej pory - po 340 latach od śmierci krążą pikantne plotki na temat jego życia prywatnego. Czy w przypadku takiego artysty, jakim był Molier możemy w ogóle mówić o życiu prywatnym? Skoro jego partnerki życiowe i kochanki były koleżankami z zespołu, a wrogowie - przeciwnikami jego twórczości bądź rywalami w walce o względy jedynego protektora, jakim był wówczas król Ludwik XIV, można powiedzieć o zatarciu granic między życiem a sceną. Co jest prawdą, a co urojeniem?

Po spektaklu (ok.21.15) koncert OK Band z Oławy, mieszanka dźwięków z pogranicza muzyki soul, smooth jazz, funk, pop i rock 

22 sierpnia 2014

20.00 - "4 mounths of Oslo"

Wydział Teatralny Akademii Sztuk Scenicznych DAMU w Pradze (Czechy) we współpracy z organizacją teatralną Nová sít

Europejskie Centrum Muzyki Romskiej w Pradze we współpracy ze studentką Tereza Sléhová przedstawiają utwór sceniczny na pograniczu autorskiego teatru lalek, sztuki plastycznej i klipu muzycznego. Praca została oparta na doświadczeniach, rysunkach i myślach zebranych podczas okresu badań w Oslo i ich konfrontacją z postawą czeskiej kultury. „Podróż” animowanych obrazów jest uzupełniona oryginalną muzyką Jiří Kormana i reżyserską ręką Dany Račkovej. Przedstawienie bez użycia słów. 

Po spektaklu (ok.21.00) koncert Ted Nemeth - rockowy kwartet z Łodzi

23 sierpnia 2014

11.30 - Flash mob taneczny (pl. Jana Pawła II) - festiwalowa niespodzianka

15.00 - warsztat taneczny, prowadzi Magdalena Górnicka, choreograf

20.00 - „Zbang - Musical Fantasy Abba” - Wydział Dramatu i Teatru Uniwersytetu „Lucian Blaga” w Sybin (Rumunia)

Spektakl wskazuje podobieństwo do szkolnej atmosfery na Broadwayu. Aktorzy doskonalili się ze wszystkich elementów musicalu: aktorstwo, taniec, śpiew i gra na instrumencie muzycznym. Spektakl jest grany na żywo, a dekoracja składa się wyłącznie z projekcji video stworzonych przez projektanta Michaela Păcurar. Adaptacja oryginalnej wersji musicalu proponuje perspektywę popkultury i flower power z lat 70. Do oryginalnego scenariusza zostały dodane nowe utwory muzyczne, aby wykreować nowy okres fundamentalnej muzyki tamtej ery.

Po spektaklu (ok. 22.00) koncert harfistki Jadwigi Tomczyńskiej i gitarzysty Maksymiliana Ambroziaka

 

24 sierpnia 2014

15.00 - warsztat teatralny tłumaczony na j.polski, poprowadzi profesor z Wydziału Dramatu i Teatru Uniwersytetu „Lucian Blaga” w Sybin (Rumunia)


17.00 - "Pani Twardowska" - pokaz Towarzystwo Kultury Czynnej 

Spektakl oparty na utworze Adama Mickiewicza pt. “Pani Twardowska” będzie pokazem w wykonaniu młodzieży z Jelcza-Laskowic, wieńczącym cykl warsztatów teatralno-tanecznych.

20.00 - "Kazio Sponge Sosiński Show"  - dziecko Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu

„Kazio Sponge - Sosiński Show” to spektakl z pogranicza kabaretu i musicalu poruszający tematy frapujące człowieka XXI wieku. To lalkowo - muzyczna gra prowadzona pomiędzy „akompaniatorem” a „celebrytą”. To wiele iskier, drzazg, łamania karków, bitew, rozlewu krwi, przemocy fizycznej i psychicznej. To wędrówka ku marzeniom i niespełnieniom, opowieść o męskim współzawodnictwie. Jednym słowem „Kazio Sponge - Sosiński Show” - walka na śmierć i życie. Walczy dwóch „samców alfa” - z tym, że jeden ma 175 cm wzrostu i jest człowiekiem, a drugi jest 52-u centymetrowym chłopcem wykonanym z gąbki. Gdzie walczą? Na ringu, którym jest scena. Kto wygra? A jak myślicie?…

Po spektaklu (ok. 21.00) koncert Big Band Jelcz-Laskowice - orkiestra grająca muzykę jazzową i rozrywkowo-swingową.

Szczegóły na stronie: melodrama.com.pl

Zdjęcia
Plakat promujący edycję 2014