Koncert Chóru "OKTOICH" w Zawoni
Zawonia

27 lipca w Zawoni odbędzie się wyjątkowy koncert. W tutejszej  Świątyni Artystów wystąpi Chór prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego "Oktoich".

Świątynia Artystów - ośrodek kultury tworzony społecznie przez Stowarzyszenie św. Magdaleny we współpracy z Gminą Zawonia - powoli staje się bardzo ważnym punktem na mapie kulturalnej Dolnego Śląska. Miejscem prezentacji różnorodności kulturowej i wyznaniowej regionu. Po katolickich koncertach pasyjnych i prezentacji Golgoty Jasnogórskiej oraz ewangelickim koncercie renesansowej Orkiestry Kameralne z Kazania przyszedł czas na wydarzenie kulturalne z kręgu prawosławia.

Chór "Oktoich" należy do najwybitniejszych zespołów śpiewaczych. W ciągu 23 lat działalności dał sporo ponad 800 koncertów w Polsce i w renomowanych salach koncertowych Europy. Koncertował między innymi w Moskwie, Londynie, Brukseli, Budapeszcie, Tbilisi, Kiszyniowie, Bukareszcie, Pradze, Berlinie, Monachium, Hanowerze i w Paryżu. Jego koncertów słuchał także papież święty Jan Paweł II.

W ciągu tego minionego okresu, chór „Oktoich” stał się ambasadorem Polski i swego miasta, Wrocławia, na płaszczyźnie kulturalnej, ekumenicznej, charytatywnej a także patriotycznej. Na co dzień działa przy wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego. Chór kontynuuje wielowiekową muzyczną tradycję Prawosławia wykonując utwory z obszaru tradycji bizantyjskiej od IX w., poprzez Bałkany, Ruś i Polskę, do wieku XX. Jest laureatem prestiżowych festiwali muzycznych i nagród na całym świecie.

Koncert w Zawoni inauguruje przygotowania do peregrynacji po Polsce relikwii równej apostołom św. Marii Magdaleny i Krzyża Świętego ze świętej Góry Atos w Grecji. Relikwie te dotrą do Wrocławskiej katedry Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ulicy świętego Mikołaja 21 sierpnia 2014 roku

Patronat na koncertem w Zawoni objęli Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jeremiasz Prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Robert Borczyk Wójt Gminy Zawonia i ks. Waldemar Kontek RM proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Zawoni.

Serdecznie wszystkich zapraszamy. Początek 27 lipca 2014 roku, godzina 18:00. Wstęp wolny.

na podstawie materiałów ze Świątyni Artystów w Zawoni 

Zdjęcia
Koncert Chóru \