II Międzynarodowy Wyścig Kolarski
Zawonia

W niedzielę 13 lipca na drogach gminy Zawonia i gminy Trzebnica rozegrany zostanie II Międzynarodowy Wyścig Kolarski oraz Mistrzostwa Polski Państwowej Straży Pożarnej w kolarstwie.

Setki kolarzy wspinać się będą między innymi na szczyt "Prababka", położony pomiędzy sołectwami Radłów i Skotniki. To będzie naprawdę wielki sportowy wyczyn. Podjazd na ten szczyt ma 14 stopni nachylenia i jest jednym z najtrudniejszych podjazdów w Europie. W trakcie ubiegłorocznego wyścigu z rywalizacji wycofała się niemal połowa zawodników nie mogąc sobie poradzić z "Prababką". Swoja nazwę wywiązuje od równie trudnego podjazdu w Czechach nazwanego "Pradziadem". Kolarze, którym udało się już pokonać to wzniesienie otrzymują specjalny certyfikat, niemal równy temu, który otrzymują żeglarze przekraczający równik.

Do Zawoni zjadą ekipy z całej Polski i kilku krajów Europy. Udział w tym święcie kolarstwa zapowiedziało również wielu znamienitych gości, w tym między innymi mistrz olimpijski z Soczi w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka, także strażak. Kolarze ścigać się będą w różnych kategoriach i na różnym dystansie. Najwięcej do pokonania mają zawodowcy - mężczyźni - 8 okrążeń o łącznej długości ponad 190 km. Tak więc to im przypadnie w udziale obowiązek pokonania "Prababki" aż ośmiokrotnie. Zawodnicy rywalizować będą o puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego, a zawodniczki o puchar Prezesa LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich. 

Jak zwykle mieszkańcy gminy Zawonia przygotowują się do przyjęcia swoich gości. Sołectwa dekorują trasy, reklamują swoje walory i pokazują co bardziej atrakcyjne miejsca u siebie, będą także dzielić się smakowitymi, domowymi wyrobami kulinarnymi. Gościnność zawoniaków urzekła kolarzy od samego początku. Organizatorzy wyścigu nie zapomnieli również o mieszkańcach gminy i jej gościach, którzy będą mogli spędzić miło czas w trakcie sportowego pikniku rodzinnego. Przygotowano szczególnie wiele atrakcji dla najmłodszych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Zawoni, by w najbliższą niedzielę spędzili czas z kolarstwem i rodziną w baśniowej Krainie Kocich Gór. 

Na podstawie materiałów promocyjnych z Zawoni

Zdjęcia
Podjazd Prababka jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich uczestników wyścigu (fot. Emil Koch)