Inscenizacja Bitwy pod Małujowicami
Brzeg

Na trzy dni w kwietniu Brzeg zamieni się w miasto rodem z epoki cesarskiej. 

Będą defilady wojska z muszkietami, potyczki i działania zbrojne w miejskich parkach oraz zwiedzanie wojskowego obozowiska z epoki.  

Z pewnością będzie to duża gratka dla wszystkich miłośników historii i nie tylko. Otóż Brzeg będzie areną działań rekonstrukcyjnych inscenizujących wydarzenia ze słynnej Bitwy pod Małujowicami, której 275 rocznica przypada właśnie w bieżącym roku. Z tej okazji w Brzegu na początku kwietnia zaplanowano weekend z historią (8-10 kwietnia).

- Już dzisiaj zapraszam wszystkich mieszkańców, turystów oraz każdego, kto zechce być uczestnikiem historycznych rekonstrukcji, do centrum miasta oraz brzeskich parków i obiektów rekreacyjnych - zachęca Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. - Od kilku miesięcy wspólnie z Brzeskim Centrum Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Gminą Skarbimierz, a przede wszystkim ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej IR Alt Kreytzen ze Świdnicy, przygotowujemy wydarzenie, jakiego jeszcze u nas nie było. To inscenizacja Bitwy pod Małujowicami, która rozegrała się na polach „u bram” Brzegu, pomiędzy Małujowicami-Skarbimierzem i Zielęcicami oraz inscenizacja oblężenia Brzegu oparta na motywach historycznych. Staramy się tak zaplanować program imprezy, aby było to wydarzenie nie tylko o walorach naukowych-historycznych, a także rekreacyjnych.

Poniżej przedstawiamy program wydarzeń w Brzegu. Na razie jest to wersja robocza. O dalszych szczegółach będziemy informować na bieżąco. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny dla publiczności.

Dodajmy, że bitwa pod Małujowicami była zbrojnym starciem, które miało miejsce 10 kwietnia 1741 roku między wojskami pruskimi dowodzonymi przez króla Prus Fryderyka II, a austriackimi wojskami dowodzonymi przez Wilhelma Reindharda von Neipperga, podczas I. wojny śląskiej, określanej też jako wojna o sukcesję o tron austriacki. Bitwę wygrały wojska pruskie. Przeciwnik nie został jednak rozbity, a bitwa stała się początkiem legendy o bitnej pruskiej armii, dobrze wyszkolonej i umiejącej prowadzić działania wojenne.

Zdjęcia