"Żywa Biblioteka" w Prusicach
Prusice

24 października 2015 roku w Multitece w Prusicach odbyła się pierwsza w historii „Żywa Biblioteka”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz. 

Antyfacet, Ateistka, Były więzień, Drag Queen, Gej, Lesbijska Matka, Matka Dziecka Niepełnosprawnego, Muzułmanin, Osoba niewidoma, Osoba Niepełnosprawna Ruchowo, Osoba z Dysfunkcją Intelektualną, Osoba Transpłciowa, Rodzice Lesbijki, Trzeźwy Alkoholik oraz Wegetarianka to tytuły książek z którymi było można porozmawiać i posłuchać opowieści w ramach Żywej Biblioteki w Prusicach. Jak to podkreślają Organizatorzy, nie można oceniać książki po okładce, trzeba ją poznać.

- Żywa biblioteka to projekt polegający na możliwości wypożyczenia żywych ludzi ("książek") z grup postrzeganych stereotypowo, aby porozmawiać z nimi o ich życiu i zadać pytania na dowolny temat - podkreślają Organizatorki wydarzenia dodając: -  Pomysł został stworzony w Danii w Roskilde na międzynarodowym festiwalu muzycznym w 2000 roku.

Projekt ma konwencję biblioteki, w której "książkami" są ludzie z różnych grup obarczonych stereotypami."Czytelnicy" mogą je "wypożyczyć" i porozmawiać z nimi. Nad całością wydarzenia czuwają "bibliotekarze".

- Założeniem projektu jest edukacja, że prawa człowieka powinny być uznawane i szanowane przez innych ludzi. Celem jest wzrost świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń, a także ich konsekwencji, promowanie tolerancji i różnorodności, czy wzrost zaangażowania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji - opowiadają Organizatorzy -  Od 2003 roku żywa biblioteka wykorzystywana jest przez program Rady Europy w ramach edukacji na temat praw człowieka.

Żywa Biblioteka w Prusicach sukcesem Organizatorów. Niecodzienne wydarzenie w Prusicach budziło wiele emocji wśród mieszkańców Gminy Prusice i nie tylko. Każdy zastanawiał się jak tak naprawdę będzie wyglądało spotkanie z „żywą” książką i z takimi tytułami książek. Jak się okazało Żywa Biblioteka została bardzo pozytywnie odebrana przez jej uczestników, odwiedzających i Organizatorów. Spotkała się ze sporym zainteresowaniem, co okazało się sukcesem Organizatorów.

Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej „Multiteki” w Prusicach, Małgorzata Wojtyra jako gospodyni miejsca, w którym miała miejsce Żywa Biblioteka w Prusicach następującymi słowami podsumowała to wyjątkowe wydarzenie: - Watro było skorzystać z "Żywej Biblioteki". Niech żałują Ci, którzy nie odwiedzili "Multiteki". Dziękujemy organizatorom!!!

Honorowy Patronat nad imprezą objęli: Rzecznik Praw Obywatelski Irena Lipowicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania prof. Małgorzata Fuszara oraz Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz.

Organizatorkami Żywej Biblioteki w Prusicach są: Żaneta Szatkowska - Wolska, Anna Boruta, Marta Listwan, Monika Bartosik oraz Blanka Gruberska. Natomiast koszulki projektowe zostały zakupione dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

Zdjęcia