Kresowy Jarmark Mariacki
Brzeg

Ostatni weekend września upłynie w Brzegu pod znakiem Kresowego Jarmaku Mariackiego. 

W samym centrum miasta, na Placu Polonii Amerykańskiej, przed Brzeskim Centrum Kultury będzie można odwiedzić stoiska handlowe oraz kupić m.in. regionalne potrawy, rękodzieło artystyczne i ludowe. Szykuje się też porządna dawka muzyki kresowej i nowoczesnej.

Jak mówi Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, formuła jarmarku ma być cykliczna. Nie tylko na zakończenie lata, ale również i zimą. Przed świętami planowany jest bowiem jarmark mikołajkowy.

Na razie mieszkańców i wszystkich, którzy w dniach 25-27 września odwiedzą nasze miasto, zapraszamy na Kresowy Jarmark Mariacki. Nazwą chcemy nawiązać do brzeskich tradycji - tych najstarszych (w Brzegu organizowano trzy duże jarmarki - w pierwszą niedzielę po Zielonych Światkach, we wrześniu jarmark nawiązujący do święta narodzenia Marii Panny  - związany z tradycją najstarszej, przedlokacyjnej świątyni oraz jarmark na św. Mikołaja - patrona miasta) oraz tych młodszych tradycji - związanych z mieszkańcami Brzegu, którzy osiedli tu po II wojnie światowej, a przybyli z kresów II Rzeczpospolitej. Na 13 stoiskach będzie można oglądać oraz nabyć przedmioty i wyroby rękodzieła artystycznego. Przygotowano też specjalne stoiska z tradycyjną kresową żywnością oraz potrawami. 

Stoiska handlowe będą czynne w godz. 10-18.

W piątkowe popołudnie gościom Jarmaku czas będzie umilać Kapela Czerniakowska z Warszawy, która wykonuje również utwory z dawnych Kresów Wschodnich. Przed Brzeskim Centrum Kultury zaprezentują się również brzeskie grupy muzyczne i taneczne. W sobotę natomiast publiczność będzie mogła podziwiać artystów występujących w ramach festiwalu teatrów ulicznych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Jarmak! Do zobaczenia w piątek, sobotę i niedzielę przed Brzeskim Centrum Kultury!

Zdjęcia