Rozczytana Aglomeracja Wrocławska powraca

16 września rusza jesienna odsłona projektu, poprzez który Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej aktywnie wspiera popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców regionu.

 

Wraz z coraz większa popularnością telewizji i komputerów w ostatnich latach, nawyk czytania książek zanika, zwłaszcza u dzieci. Większość jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy serfowaniem po internecie, że nie znajduje już czasu na książkę. Wiele woli również obejrzeć film nakręcony na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Projekt „Rozczytana Aglomeracja”, prowadzony przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej ma na celu pokazanie dzieciom, jak wiele korzyści płynie z czytania książek i jak ciekawie można spędzić z nimi czas.

„Rozczytana Aglomeracja” ma w 2015 roku dwie odsłony - jedenaście spotkań odbyło się na wiosnę, a kolejnych dziewięć kolejnych zaplanowano na najbliższe miesiące.  W wiosennej odsłonie Rozczytanej Aglomeracji wzięło udział 560 dzieci.

Z projektem współpracuje dwójka lokalnych autorów, którzy tworzą teksty przeznaczone dla dzieci i słyną ze znakomitego kontaktu z najmłodszymi. Agnieszka Gil - jak sama o sobie mówi - jest wrocławianką z urodzenia i z zamiłowania. Od zawsze uwielbiała pisać bajki. Od czasu debiutu w 2004 roku wymyślała ich coraz więcej, publikując je w lokalnych miesięcznikach. Jej teksty doczekały się uznania i zdobyły kilka nagród literackich. Ich dodatkowym atutem jest to, iż akcja często dzieje się właśnie we Wrocławiu. Drugim z autorów, który spotka się młodymi czytelnikami, jest Marcin Pałasz. W dorobku tego pisarza znajduje się nie tylko kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, ale również wiele słuchowisk radiowych. Jest laureatem prestiżowej Nagrody Literackiej im. Kornela Matuszyńskiego z roku 2013 za powieść „Sposób na Elfa”. Dodatkowo był dwukrotnie wyróżniony w tym konkursie w latach 2007 i 2009.

Jesienna tura spotkań - tym razem już pod życzliwymi auspicjami Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, której uwagę przykuł ten projekt - odbędzie się wedle następującego harmonogramu:

16 września, godz. 9.00 - Czernica, Agnieszka Gil

16 września, godz. 11.00 - Jelcz-Laskowice, Agnieszka Gil

17 września, godz. 9.00 - Oława, Marcin Pałasz

17 września, godz. 11.00 - Brzeg, Marcin Pałasz

23 września, godz. 11.00 - Środa Śląska, Agnieszka Gil

1 października, godz. 9.00 - Żmigród, Marcin Pałasz

1 października, godz. 11.00 - Wołów, Marcin Pałasz

21 października, godz. 9.00 - Borek Strzeliński, Agnieszka Gil

21 października, godz. 11.00 - Przeworno, Agnieszka Gil

Jako że już teraz można stwierdzić, iż pierwsza, pilotażowa edycja projektu okazała się sukcesem i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem lokalnych społeczności, Rozczytana Aglomeracja będzie kontynuowana w 2016 roku, a specjalna okazja, jaką będzie dla Wrocławia zarówno tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, jak i Światowej Stolicy Książki UNESCO, pozwoli projektowi rozwinąć skrzydła i dotrzeć z misją popularyzacji czytelnictwa w większą liczbę miejsc oraz do innych niż najmłodsza grup wiekowych.

Projekt „Rozczytana Aglomeracja” nie jest pierwszą inicjatywą wspierającą czytelnictwo w naszym regionie realizowaną przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. We współpracy z Domem Wydawniczym REBIS przekazano do tej pory 1280 książek do bibliotek publicznych gmin członkowskich. Akcja będzie kontynuowana w przyszłych latach. Ponadto trwają wstępne prace nad przygotowaniem wspólnego systemu informatycznego obejmującego wszystkie biblioteki gmin członkowskich Stowarzyszenia. Jego wdrożenie ma docelowo umożliwić mieszkańcom Aglomeracji Wrocławskiej korzystanie z zasobów bibliotecznych okolicznych gmin bez żadnych barier, poprzez jedno kliknięcie myszą. Wychodząc zaś z założenia, że kultura fizyczna to również kultura, promujemy czytelnictwo także na naszych zawodach oraz obozach sportowych. Zwycięzcy tych pierwszych otrzymują w nagrodę książki, a uczestnicy tych drugich każdego dnia poświęcają obowiązkowo godzinę na czytanie, którego efektami dzielą się następnie z innymi uczestnikami.

Więcej informacji na temat projektu Rozczytana Aglomeracja oraz innych działań Stowarzyszenia można znaleźć na aglomeracja.wroclaw.pl oraz na www.facebook.com/aglomeracjawroclawska.

Zdjęcia