Rozwój Gminy Trzebnica
Trzebnica

Dworzec autobusowy w myśl idei „Parkuj i Jedź” oraz Inkubator Przedsiębiorczości już niebawem w Gminie Trzebnica!

Gmina Trzebnica od 2006 roku przechodzi dynamiczny rozwój, który widoczny jest na każdym kroku -  od nowoczesnego Parku Wodnego ZDRÓJ, przez remont Ratusza i okolic Rynku, nową siedzibę Szkoły Podstawowej nr 2, utworzenie Szkoły Muzycznej, zrewitalizowane tereny stawów i Lasu bukowego, aż po odnowiony budynek stacji kolejowej i wznowienie transportu na linii Trzebnica - Wrocław. Wszystko to z myślą o mieszkańcach, którzy już niebawem zyskają kolejne udogodnienie w postaci nowego dworca autobusowego! Co więcej, dworzec ten będzie ulokowany na terenie wspomnianej stacji kolejowej, powstanie tam także parking. Dzięki temu już niebawem zarówno mieszkańcy gminy jak i ościennych miejscowości (nie dysponujący takimi rozwiązaniami komunikacyjnymi), będą mogli korzystać z kompleksowego węzła komunikacyjnego, wykonanego zgodnie z ideą „Parkuj i Jedź” (z ang. „park and ride”). Wyremontowana zostanie również ul. Kolejowa.

„Parkuj i Jedź” - jak sama nazwa wskazuje, oznacza miejsce, w którym znajduje się centrum przesiadkowe oraz parking. To właśnie na nim pozostawiamy auto czy inny środek lokomocji, by dalej kontynuować jazdę komunikacją zbiorową. Takie rozwiązania są codziennością w Europie, stosowane są także w coraz większej liczbie polskich miast. Trzebnica jako lider rozwoju w naszym regionie, równie chętnie stosuje innowacyjne pomysły usprawniające życie mieszkańcom gminy, m. in. komunikację miejską będącą jedynym tego typu rozwiązaniem w regionie w miastach o podobnej wielkości.

Stosowną umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dworca autobusowego oraz przynależnych do niego parkingów podpisał burmistrz Marek Długozima wraz z właścicielem firmy projektowej ATELLIER NAWROT Adamem Nawrotem. Na mocy tej umowy zostanie wykonana również dokumentacja projektowa Inkubatora Przedsiębiorczości, którego budynek także znajdzie się w planie zagospodarowania terenów przy stacji kolejowej. Co więcej, będzie to unikatowe na skalę powiatu trzebnickiego miejsce, gdzie ludzie z pomysłem uzyskają odpowiednią poradę i pomoc w otwarciu własnego biznesu. Nie jest przypadkiem, że Trzebnica wspiera przedsiębiorczość, bo to właśnie na terenach naszej gminy, w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej drogi ekspresowej S-5,  zlokalizowana jest Specjalna Gminna Strefa Ekonomiczna, licząca ponad 60 hektarów. To tu już powstaje pierwsza fabryka firmy Perfand, która docelowo zatrudni około 1000 osób. Jest więc dobry klimat, by przy odpowiedniej pomocy gminy móc rozpocząć z sukcesem swoje działania na polu biznesu.

- To będzie kompleksowa inwestycja, która równolegle z powstającymi rondami i likwidacją świateł usprawni ruch w Gminie Trzebnica, dzięki czemu mieszkańcy zyskają łatwość w korzystaniu z różnych środków transportu.  Takie usytuowanie stacji, dworca oraz parkingu jest zgodne z popularyzowaną ideą „Parkuj i Jedź”.Przestronny parking pozwoli na pozostawienie auta i kontynuowanie podróży innym, wybranym środkiem transportu. Już teraz wysiadający z gminnej komunikacji miejskiej od razu mogą trafić na peron stacji i bezproblemowo dojechać do wybranego celu  - mówi burmistrz Marek Długozima i dodaje - kolejną ważną sprawą dla mieszkańca, jest także położenie Gminnego Inkubatora Przedsiębiorczości, który znajdzie się w bliskim sąsiedztwie nowego węzła komunikacyjnego przy dworcu kolejowym. Tam przyszli przedsiębiorcy znajdą fachową pomoc dotyczącą założenia własnego biznesu. Od kiedy jestem burmistrzem, dążę do ciągłej poprawy jakości życia mieszkańców Gminy Trzebnica. Jestem przekonany, że tą inwestycją sprawnie skomunikujemy kluczowe punkty na mapie Trzebnicy, których z każdym rokiem przybywa.

Korzystając z okazji przypomnijmy o inwestycjach, które wyróżniają Gminę Trzebnica na tle innych gmin naszego powiatu: Gminny Park Wodny Trzebnica ZDRÓJ i tereny rekreacyjne w jego bliskim sąsiedztwie, nowoczesny kompleks edukacyjny ze Szkołą Podstawową nr 2 i Szkołą Muzyczną na czele. Na ukończeniu są dwie kolejne kluczowe inwestycje - Gminne Centrum Kultury i Sportu z salą widowiskowo-kinową wprost z najnowocześniejszych multipleksów oraz Gminna Przychodnia Zdrowia TCM ZDRÓJ przystosowana dla osób starszych czy niepełnosprawnych,  posiadająca specjalną strefę dla najmłodszych pacjentów, gdzie przyjmować będą najlepsi specjaliści z różnych dziedzin, w tym m.in. kardiologiem, neurologiem i laryngologiem. W najbliższej przyszłości powstaną także: hala widowiskowo - sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2, nowy budynek biblioteki miejskiej, kampus dla dzieci i młodzieży czy wspomniany wcześniej Dworzec Autobusowy z przylegającym do niego budynkiem inkubatora przedsiębiorczości. W planach jest także kompleksowe zagospodarowanie Kociej Góry i utworzenie w jej obrębie parku Homo Erectusa. 

Zdjęcia