Fantas(y)tyczny weekend w Sobótce
Sobótka

Literatura i kino z gatunku fantastyki od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Wielu autorów i ich dzieł staje się kultowe. Ten świat wszystkim chętnym przybliży tematyczna impreza w Sobótce.

W dniach 27 - 29 marca w budynku Muzeum Ślężańskiego w Sobótce (ul. Św. Jakuba 18) odbędzie się weekend z fantasy i science-fiction - pierwsza taka inicjatywa w regionie. Projekt ma na celu promocję wymienionych gatunków, integrację i poznanie środowiska lokalnych fanów oraz upowszechnianie ciekawego hobby.

Do udział w projekcie zaproszono pasjonatów gatunku. W ramach wystawy swoje eksponaty zaprezentują prywatni kolekcjonerzy, którzy zgłosili chęć współorganizowania imprezy. Nie zabraknie więc zbiorów mangi, kultowych komiksów, figurek i gier. Przy okazji będzie można porozmawiać z kolekcjonerami na temat ich pasji i podzielić własnym doświadczeniem. W czasie weekendu podziwiać będzie można również fotografie Jacka Niedzielskiego pt.: „Kosmos domowy”.

Nie zabraknie również ciekawych gości. W piątek o godzinie  18:15 gratka dla fanów Tolkiena - spotkanie naukowo-literackie pn.: „Oczarowanie Entów - muzyka drzew”, które poprowadzi  prof. Beata Zagórska-Marek z Zakładu Biologii Rozwoju Roślin Uniwersytetu Wrocławskiego.  W czym Entowie są podobni do biologów roślin? Czy drzewa mają swoją muzykę i zdolne są do konwersacji? I dlaczego Entowie Tolkiena poruszali się i reagowali bardzo powoli? Na te pytania odpowie właśnie pani profesor. A po spotkaniu nadejdzie czas na filmowe projekcje.

W sobotę przez całe popołudnie (14:00-19:00) odbywać się będą prezentacje tematyczne, m.in. „Wampiry w dzisiejszym kinie i telewizji”, „Przedwojenna polska fantastyka”, „O baśniowych renarracjach w kontekście fantasy”,  „Utopie i antyutopie w filmach fantastycznych” i inne.

Weekend zakończy ciekawy pokaz naukowy „ICEMAN - świat ciekłego azotu”, który poprowadzą Heinzg Dechnig i Wojciech Galacki.

Organizatorem fantastycznego weekendu są ŚOKSiR Sobótka, Biblioteka Publiczna w Sobótce oraz Dyskusyjny Klub Książki „Za-księgowani”.

Serdecznie zapraszamy do przeniesienia się do świata fantasy w piątek od godziny 16:00 oraz w sobotę od godziny 11:00

Zdjęcia
plakat promocyjny