Rozczytana Aglomeracja Wrocławska

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej aktywnie wspiera popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców regionu. 

Telewizja, Internet, smartfony - wszystkie te źródła obecnie są w łatwym zasięgu również dzieci i często stanowią dla nich nierozerwalną część codzienności. Warto więc od najmłodszych lat zaszczepiać w nich poczucie, że wolny czas można spędzić inaczej, niż w cyfrowym świecie. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej rozpoczyna więc długoterminowy projekt popularyzacji czytania wśród dzieci ze szkół podstawowych z gmin należących do Stowarzyszenia.

„Rozczytana Aglomeracja” będzie miała dwie odsłony - jedenaście spotkań odbędzie się na wiosnę, natomiast osiem jesienią. Tym samym projekt dotrze to wszystkich Członków Aglomeracji. Pierwsze spotkanie odbędzie się we Wrocławiu , 19 marca, w Fili Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 5 (ul. Namysłowska).

Do końca maja odwiedzimy jeszcze:

  • Kąty Wrocławskie (31 marca, godz. 9:00) - Sala Klubowa GOKiS (ul. Zwycięstwa 23),
  • Siechnice (31 marca, godz. 11:00) - Sala Klubu Relaks, Gminne Centrum Kultury (ul. Fabryczna 15),
  • Wisznia Mała (9 kwietnia, godz. 9:00) - Ginna Biblioteka Publiczna, OKSiR (ul. Szkolna 1),
  • Brzezia Łąka (9 kwietnia, godz. 11:00) - Filia GBP w Długołęce  (ul. Szkolna 10),
  • Trzebnica (15 kwietnia, godz. 9:00) - Ratusz (Rynek)
  • Prusice (15 kwietnia, godz. 11:00) - Multiteka (ul. Żmigrodzka 43a)
  • Jordanów Śląski (12 maja, godz. 9:00) - Biblioteka Publiczno-Szkolna (ul. Wrocławska 55),
  • Sobótka (12 maja, godz. 11:00) - Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Świdnicka 20)
  • Zawonia (28 maja, godz. 9:00) - Sala widowiskowa GOKiB (ul. Trzebnicka 11)
  • Krośnice (28 maja, godz. 11:00) - CETS (ul. Sanatoryjna 19)

 

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca spotkań podawane będą na stronie www.aglomeracja.wroclaw.pl.

 Z projektem współpracuje dwójka lokalnych autorów, którzy tworzą teksty przeznaczone dla dzieci i słyną ze znakomitego kontaktu z najmłodszymi. Agnieszka Gil - jak sama o sobie mówi - jest wrocławianką z urodzenia i z zamiłowania. Od zawsze uwielbiała pisać bajki. Od czasu debiutu w 2004 roku wymyślała ich coraz więcej, publikując je w lokalnych miesięcznikach. Jej teksty doczekały się uznania i zdobyły kilka nagród literackich. Ich dodatkowym atutem jest to, iż akcja często dzieje się właśnie we Wrocławiu. Drugim z autorów, który spotka się młodymi czytelnikami, jest Marcin Pałasz. W dorobku tego pisarza znajduje się nie tylko kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, ale również wiele słuchowisk radiowych. Jest laureatem prestiżowej Nagrody Literackiej im. Kornela Matuszyńskiego z roku 2013 za powieść „Sposób na Elfa”. Dodatkowo był dwukrotnie wyróżniony w tym konkursie w latach 2007 i 2009.

 

Czytanie pobudza wyobraźnię, rozszerza spojrzenie dzieci na rzeczywistość. Pomaga rozwijać język i słownictwo. Często rozwija w dzieciach inteligencję emocjonalną oraz poczucie empatii. Wspólne czytanie dzieci i rodziców buduje pomost między pokoleniami. Przede wszystkim jednak sięgnięcie po książki jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Do tego pragniemy przekonać najmłodszych czytelników na naszych spotkaniach. Warto pokazać dzieciom, że czytanie jest super!

Projekt „Zaczytana Aglomeracja” nie jest pierwszą inicjatywą wspierającą czytelnictwo w naszym regionie przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. We współpracy z Domem Wydawniczym REBIS przekazano do tej pory 1280 książek do bibliotek publicznych gmin członkowskich. Akcja będzie kontynuowana w przyszłych latach. Ponadto trwają wstępne prace nad przygotowaniem wspólnego systemu informatycznego obejmującego wszystkie biblioteki gmin członkowskich Stowarzyszenia. Jego wdrożenie ma docelowo umożliwić mieszkańcom Aglomeracji Wrocławskiej korzystanie z zasobów bibliotecznych okolicznych gmin bez żadnych barier, poprzez jedno kliknięcie myszą.

Zdjęcia