Orszak Trzech Króli
Trzebnica

Już 6 stycznia o godz. 13.30 spod Bazyliki św. Jadwigi w stronę trzebnickiego Rynku wyruszy pierwszy w historii miasta Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w Polsce wyruszy już po raz siódmy. Do tej pory chęć zorganizowania go zadeklarowało 308 miejscowości z całej Polski i 15 z zagranicy. Są wśród nich m.in. Goerlitz w Niemczech, Bukareszt w Rumunii, Chicago w Stanach Zjednoczonych oraz Nikołajew na Ukrainie. Wszyscy będą zmierzać w jednym kierunku - do stajenki, gdzie pokłonią się Nowonarodzonemu. W tym roku do tego zacnego grona dołączy również Trzebnica.

Start o godzinie 13.30. Orszak przejdzie trasę spod trzebnickiej Bazyliki w stronę Rynku, gdzie w stajence, na Mędrców ze Wschodu i wszystkich uczestników Orszaku, będzie czekało Dzieciątko ze Świętą Rodziną - z rodzicami Maryją i Józefem. 

Idąc w orszaku zaśpiewamy piękne, polskie tradycyjne kolędy. Poprowadzą nas trzej królowie na koniach. Na trasie zostaną rozegrane sceny teatralne, które przybliżą nam początki wielkiej historii Zbawienia. Zobaczymy, jak edykt Cezara Augusta wpłynął na życie małego Jezusa i jego rodziny, przyjrzymy się wielkiemu olśnieniu, którego doznali Mędrcy ze Wschodu na widok Betlejemskiej Gwiazdy, będziemy świadkami bitwy, jaką aniołowie stoczą z diabłami. W poszczególnych scenach w roli aktorów wystąpią uczniowie gminnych szkół i przedszkoli, rodzice, a także aktorzy zrzeszeni w Teatrze Improwizacji działającym przy Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu. Finał Orszaku będzie miał miejsce na trzebnickim Rynku. Tam wszyscy zebrani w duchu radości i wdzięczności pokłonią się Dzieciątku. 

Na zakończenie odbędzie koncert kolęd przygotowany przez uczniów i rodziców z nowej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy oraz zespół Mitlos, który w tym roku mogliśmy już usłyszeć podczas kanonizacji Jana Pawła II w Trzebnicy. Na zakończenie orszakowego spotkania wszyscy będą mogli ogrzać się przy kubku ciepłej herbaty i przy słodkiej niespodziance. 
Orszak jest niezwykłym przedsięwzięciem. Jego organizacja gromadzi ludzi różnych profesji i wieku. Głównym organizatorem jest powołana w Warszawie Fundacja Orszak Trzech Króli. Jednak jego zorganizowanie spoczywa na społecznościach lokalnych. W Trzebnicy głównymi organizatorami wydarzenia są nas Parafia pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi oraz Gmina Trzebnica. Swoim zaangażowaniem orszak wspierają również członkowie nowego stowarzyszenia w Trzebnicy - Trzecie Skrzydło. Strefa Rozwoju Rodziny, skupiającego wokół siebie ludzi, dla których to właśnie rodzinne wartości są najważniejsze. Jednak, by orszak doszedł do skutku, potrzeba zaangażowania przede wszystkim samych mieszkańców. Już teraz do wydarzenia mocno przygotowują się szkoły, przedszkola i gimnazja w naszej gminie. Uczniowie tworzą stroje i atrybuty, by godnie reprezentować orszaki rycerskie mędrców.

Orszaki robią ludzie, których nikt do tego nie zmusza, dla ludzi którzy chcą po prostu przyjść, pobyć z sobą, pośpiewać kolędy i pokłonić się nowo narodzonemu Zbawicielowi. To okazja do wspólnego działania całych rodzin. Lekcja obywatelskiej aktywności, doskonała sposobność do tego, by razem z innymi - często nieznanymi ludźmi - zrobić coś dla innych - pokazać, jak radosne może być chrześcijaństwo.

Fenomen Orszaku polega na tym, że do udziału w nim są zaproszeni wszyscy - wierzący i niewierzący. Po prostu każdy, kto szuka w swoim życiu odpowiedzi na najważniejsze pytania. W tym dniu możemy być jak Trzej Mędrcy - ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć Prawdę, Dobro i Piękno. 

Zdjęcia