Syców
  Opis
Syców
Mickiewicza 1, 56-500 Syców
(62) 785 5100
(62) 785 5104

Gmina Syców położona jest w Obniżeniu Sycowskim, między Wzgórzami Trzebnickimi (Górami Kocimi) a Wzgórzami Ostrzeszowskimi. Należy do Aglomeracji Wrocławskiej. Dzięki dostępności komunikacyjnej oraz dogodnej lokalizacji jest obszarem atrakcyjnym dla inwestorów i przedsiębiorców, którzy coraz częściej wybierają Gminę Syców jako miejsce przyjazne inwestorom i nowym przedsięwzięciom. Przyrodę cechuje duża bioróżnorodność oraz bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Urokliwe tereny zielone, parki i lasy należą do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie”, a w północnej części do Obszaru Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska”.

W okresie rzymskim (I - IV w.) przebiegała przez ziemie Sycowa jedna z odnóg szlaku bursztynowego. Najstarsza wzmianka o grodzie zwanym Syczowe pochodzi z dokumentu księcia Henryka IV Probusa z roku 1276. W średniowieczu Syców był znaczącym ośrodkiem wytwórczości sukienniczej i lniarskiej (nazwą „towary sycowe” w języku staropolskim określano wyroby lniane i łokciowe). Kupcy podążający z towarami do Polski, nawoływali się hasłem „Wart am Berge” czyli „Czekaj na górze”, stąd - wg legendy - wzięła się niemiecka nazwa Sycowa Wartenberg. W 1489 r. powstało Sycowskie Wolne Państwo Stanowe, jako pierwsze na Dolnym Śląsku. Właścicielami miasta od 1489 r. były rodziny: von Haugwitz, z Rozmitalu i Zlatnej, von Maltzan, von Braun, von Dohna. W 1741 r. Syców stał się miastem powiatowym, obejmując dwa wolne państwa stanowe: sycowskie i goszczańskie. W 1734 r. Ernst Johann von Biron kupił od rodziny Dohna Sycowskie Wolne Państwo Stanowe. W rękach rodziny Biron von Curland Syców znajdował się do 1945 r. Rodzina Bironów zamieszkiwała początkowo w odziedziczonym „starym zamku”. Po jego pożarze w 1813 r. siedzibą rodu stał się majątek w Ślizowie. Nie ukończono budowy zamku na Winnicy (dzisiejsze Bielawki k.Ślizowa). W 1853 r. Calixt Peter Johann Biron von Curland rozpoczął budowę nowego zamku miejskiego. Po przejęciu Sycowa przez Armię Radziecką w 1945 r. zamek spłonął, był niszczony, aż w końcu całkowicie rozebrany.

Gmina Syców jest gminą miejsko - wiejską. Zamieszkuje ją 16 819 mieszkańców. Obejmuje 12 sołectw: Biskupice, Drołtowice, Działosza, Gaszowice, Komorów, Nowy Dwór, Stradomia Wierzchnia, Ślizów, Wielowieś, Wioska, Zawada. Graniczy z gminami: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Twardogóra, Kobyla Góra, Perzów, Oleśnica.

Najważniejsze atrakcje turystyczne oraz zabytki w Sycowie:

- Park miejski w Sycowie,
- Mauzoleum rodu Bironów,
- Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła,
- Wieża kościelna (punkt widokowy),
- Kościół ewangelicki pw. Ap. Jana i Piotra,
- Muzeum Regionalne,
- Zespoły rzeźb: Cztery Pory Roku oraz zespół rzeźb z brązu,
- Budynek dawnej poczty zamkowej,
- Krzyż,
- Dawna Synagoga,
- Dawny cmentarz żydowski - kirkut,
- Cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej,
- Zalew w Stradomi Wierzchniej,
- Arboretum Leśne im. prof.S.Białoboka w Stradomi,
- Kościół św. Marka i prowadząca do niego Droga Krzyżowa,
- Stradomia Wierzchnia: zespół pałacowo-parkowy (ród von Reinersdorff-Paczensky und Tenczin), kościół parafialny św. Bartłomieja Ap. (1902), dawny cmentarz ewangelicki.

W Sycowie odbywa się wiele imprez sportowych i kulturalnych, m. in. Garmin Iron Triathlon, turniej w piłce siatkowej plażowej, Letni Piknik Powietrzny w Komorowie, Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie, Jarmark Regionalny.