Oława
  Opis
Oława
pl. Zamkowy 15, 55-200 Oława
71 303 55 01
71 303 55 00

Oława to 32 tysięczne miasto leżące we wschodniej części województwa dolnośląskiego, 27 km na południowy wschód od Wrocławia. Atutem miasta jest dogodne położenie na szlaku komunikacyjnym Szczecin - Wrocław - Kraków: drogowym, kolejowym, a także rzecznym, położone jest bowiem nad rzeką Odrą. Ponadto znajduje się w bliskim sąsiedztwie połączeń drogowych  z centrum kraju oraz państwami sąsiednimi jak Niemcy i Czechy. Oława ma ciekawą, blisko 800-letnią historię o czym  świadczą liczne zabytki architektury. Jest miastem, w którym warto zamieszkać.

Obecnie Oława stanowi ważny ośrodek gospodarczy, społeczny i kulturalny Dolnego Śląska. Miasto posiada bogaty rynek pracy. Może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników stopy bezrobocia na Dolnym Śląsku, który wynosi około 8%. W 2004 roku powołano podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Obejmująca obszar 80 ha, podstrefa z kilkunastoma dużymi przedsiębiorcami zatrudnia ponad 2500 osób. Dziś, ton w mieście nadają takie firmy jak Autoliv Poland (samochodowe poduszki powietrzne), Electrolux (pralki), Nardi (sprzęt AGD), dwa zakłady koncernu SCA (art. higieniczne i opakowania), MCC (urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne dla przemysłu samochodowego) i inne. Do nich dołączyło kilka zagranicznych i polskich firm w zmodernizowanych i przekształconych własnościowo zakładach, np. Zakpol, Eurofilms, Standis. W Oławie istnieje także Huta „Oława”, która obecnie jest największym w Polsce producentem tlenków cynku, ołowiu i kadmu, wykorzystywanych w przemyśle gumowym, ceramicznym, farmaceutycznym oraz w hutnictwie szkła kryształowego w kraju i za granicą. W mieście funkcjonuje ponadto 2305 aktywnych mikro i małych przedsiębiorców. Niemal wszystkie sieci handlowe działające na terenie Polski mają swoje punkty w Oławie.

W okolicy miasta znajdują się  liczne łowiska dla wędkarzy oraz rezerwat przyrodniczy „Zwierzyniec” z archeologicznym Grodziskiem Ryczyńskim, gdzie na początku XII wieku istniał potężny gród kasztelański. Rozwija się intensywnie rekreacja i turystyka na Odrze.

Oława posiada bogatą bazę gastronomiczną i noclegową, dobrą infrastrukturę drogową, dobrze rozbudowaną sieć kanalizacyjną, ciepłownię i magistralę dostarczającą wodę z Wrocławia, jak również własne ujęcia ze stacją uzdatniania wody. Dzięki rozbudowie jednego z najnowocześniejszych w Polsce Zakładów Gospodarowania Odpadami, którego jest udziałowcem, ma rozwiązane problemy gospodarki odpadami komunalnymi.

Miasto dba także o najmłodszych mieszkańców. Funkcjonuje tu wystarczająca sieć szkół i przedszkoli. Dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Powstają wciąż nowe domy mieszkalne i obiekty usługowe.  Liczne obiekty kulturalno-sportowe stwarzają dogodne warunki do rozwijania zainteresowań i aktywnego spędzania wolnego czasu: Miasto stale się rozwija, efektywnie wykorzystując środki finansowe UE na modernizacje i rewitalizacje. W ten sposób umiejętnie łączy niemal 800-letnią przeszłość z nowoczesnością. Oława to dobry kierunek zarówno do inwestowania, zamieszkania jak i miłego spędzenia wolnego czasu. Zapraszamy inwestorów, gości  i turystów.