Zawonia
  Opis
Zawonia
ul. Trzebnicka 11, 55-106 Zawonia
071 312-81-82
071 312-81-93

Gmina Zawonia położona jest w środkowo-wschodniej części woj. dolnośląskiego w powiecie trzebnickim. Gmina stanowi 11,5% powierzchni powiatu. Gmina Zawonia graniczy z gminami: Dobroszyce, Krośnice, Milicz, Trzebnica. Powierzchnia gminy obejmuje 11.812 ha, a lasy zajmują ok. 40% powierzchni. Gminę zamieszkuje ponad 5,9 tys. osób.

Gmina ma doskonałe położenie względem miast takich jak m.in.: Wrocław, Oleśnica, Trzebnica, dlatego stale przybywa nam mieszkańców, którzy chcą osiedlić się w tej spokojnej, pięknej okolicy, z daleka od zgiełku i smogu. Położenie gminy sprzyja rekreacji, aktywności fizycznej i wypoczynkowi na łonie natury.

Gmina Zawonia to prężnie rozwijająca się gmina wiejska, o czym świadczą coraz to lepsze pozycje w licznych rankingach i uzyskane nagrody oraz stały wzrost przeprowadzanych na jej terenie inwestycji. Działalność produkcyjna i usługowa stale wzrasta, a coraz więcej osób postanawia wybudować tu swój dom i zamieszkać na stałe. Nasze placówki oświatowe są doskonale wyposażone w podstawowe pomoce dydaktyczne, jak i specjalistyczne pomoce wspomagające rozwój ucznia z orzeczeniami. Budynki w ostatnich latach przeszły gruntowne remonty i rozbudowy w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Przy szkołach są sale sportowe oraz boiska tartanowe. Gminny Ośrodek Kultury obecnie znajdujący się w przepięknie odrestaurowanym kościele po-ewangelickim, ma ciekawą ofertę kulturalną na weekendy oraz bogatą ofertę zajęć dla dzieci młodzieży, dorosłych i seniorów w tygodniu w godzinach popołudniowo-wieczornych. Główna biblioteka w Zawoni przeszła gruntowny remont, a filia biblioteki głównej w Czeszowie zmieniła swoją siedzibę na budynek starej świetlicy wiejskiej w Czeszowie, który został poddany remontowi. W gminie kładzie się nacisk na nowe projekty i przedsięwzięcia, które realizowane są z myślą o obecnych jak i przyszłych mieszkańcach i inwestorach. Niedawno otwarty został, oddany po gruntownym remoncie ośrodek zdrowia, które jest ekologiczny, ekonomiczny oraz dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami podobnie, jak siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie brakuje też wspaniałych miejsc wypoczynku i rekreacji, jak chociażby Zielona Strefa Aktywności, zajmująca wysokie miejsca w rankingach fantastycznych miejsc do spędzenia czasu z dziećmi na świeżym powietrzu.

W gminie znajdują się dwa kościoły parafialne w Zawoni i Czeszowie oraz filialny w Złotowie. Ten ostatni to zabytkowy kościółek p.w. św. Józefa Oblubieńca. Wybudowali go ewangelicy w 1754 roku na miejscu wcześniejszego, wymienianego już w XIV wieku. Jest to budowla barokowa, drewniana, konstrukcji zrębowej, na cokole z kamienia. W środku podziwiać można barokową ambonę, drewnianą i polichromowaną z płaskorzeźbami gzymsami. Ołtarz wykonany w stylu rokoko, również drewniany i polichromowany, ozdobiony jest rzeźbą św. Józefa z Dzieciątkiem.

- Przyrodnicze atrakcje gminy Zawonia są wyśmienitym miejscem weekendowego wypoczynku dla mieszkańców dużych miast. Letniskowe tradycje, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy oraz oczywiście gęste lasy, obfitujące w jagody i grzyby oraz zarybione stawy stanowią prawdziwy magnes dla każdego, kto chce odpocząć od zgiełku i się wyciszyć. Coraz większym zainteresowaniem, stanowiącym formę turystycznej destynacji cieszą się także mokradła, które znaleźć można za Polaną Grochowską. Zatem zapraszamy! - mówi Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta.