Sobótka
  Opis
Sobótka
ul. Rynek 1, 55-050 Sobótka
71 31 62 043
71 31 62 123

Gmina Sobótka położona w południowo-zachodniej Polsce, 35 km. od Wrocławia. 

powierzchnia gminy: 135,4 km²

liczba mieszkańców całej gminy: 12 542 osoby

liczba mieszkańców miasta Sobótka: 6900 osoby

liczba mieszkańców gminy (teren wiejski): 5 642 osoby 

liczba sołectw (wiosek): 24

liczba komitetów osiedlowych w mieście Sobótka: 2

 

Na południowy zachód od Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska, w odległości zaledwie 35 km, na płaskim terenie wznosi się majestatyczny masyw Ślęży, należący do najciekawszych pod względem krajoznawczym terenów Dolnego Śląska.
Duże urozmaicenie rzeźby terenu, unikatowe wartości Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, starożytne rzeźby kultowe i czakram na szczycie Ślęży, to atuty tego terenu, które przyciągają turystów i inwestorów.

Góra Ślęża zwana jest „Śląskim Olimpem”. Tu była kolebka Śląska i tu bije jego serce, a postać niedźwiedzia Ślężańskiego jest symbolem całego Dolnego Śląska.
Sobótka posiada bardzo dogodne położenie komunikacyjne względem autostrady A4 Warszawa-Wrocław oraz dróg krajowych: Wrocław-Kłodzko i Wrocław - Jelenia Góra.
Zaledwie 35 km od Sobótki jest międzynarodowe lotnisko we Wrocławiu, a w bezpośrednim sąsiedztwie w Mirosławicach funkcjonuje lotnisko Aeroklubu Dolnośląskiego.

Gmina Sobótka dysponuje doskonałymi gruntami pod inwestycje turystyczne i mieszkaniowe. 
Centrum obsługi turystycznej tego regionu to miasto Sobótka, od niepamiętnych czasów związane z jego kultową przeszłością. Tereny te to przede wszystkim przepiękne krajobrazy i duże kompleksy leśne Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, w skład, którego wchodzą rezerwaty ściśłe oraz otulina Parku chroniąca go przed uciążliwymi działaniami
w jego sąsiedztwie. Zadaniem Parku jest nie tylko ochrona przyrody, ale także zabytków archeologicznych - grodzisk, kurhanów, wałów i rzeźb kultowych.

Ciekawe trasy rowerowe biegnące wokół Ślęży przyciągają miłośników tej formy czynnego wypoczynku. Dla ich potrzeb opracowano i oznaczono szlak rowerowy łączący Wrocław ze Ślężą. W dawnych wyrobiskach nieczynnych dziś kamieniołomów spotyka się miłośników wspinaczek oraz płetwonurków.

Odwiedzający te tereny turyści mają do wyboru spacery po łagodnych, leśnych duktach, ciekawe wycieczki oznakowanymi ścieżkami przyrodniczymi i dydaktycznymi lub forsowne wędrówki stromymi szlakami wiodącymi na Ślężę. Każdy znajdzie dla siebie możliwość ciekawego spędzenia czasu wolnego.

Do Sobótki przyjeżdżają również liczne grupy sportowców wyczynowych i amatorskich na obozy kondycyjne i różnego rodzaju rozgrywki sportowe. Do ich dyspozycji poza niezwykłymi warunkami środowiskowymi stoi nowoczesna hala sportowa gwarantująca doskonałe warunki teningowe i żywieniowe. Kompleks sportowy mieści się w centrum miasta, przy Gimnazjum Gminnym w Sobótce. 

Okolice Ślęży były miejscem wielu burzliwych wydarzeń, po których pozostały liczne pamiątki. Część z nich można obejrzeć
Muzeum Ślężańskim im. Stanisława Dunajewskiego, od którego rozpoczyna się większość wycieczek po tym terenie.

Lokalna baza noclegowa oferuje ponad 600 miejsc w obiektach o różnym charakterze i standardzie, od zabytkowego zespołu klasztorno-pałacowego, przez hotele, zajazdy, gościńce, domy turysty oraz ośrodki campingowe.

Z Mirosławic - 7 km od Sobótki odbywają się turystyczne loty nad masywem Ślęży i dalej nad Karkonoszami. Tu także szlifują swoje umiejętności szybownicy, skoczkowie spadochronowi oraz lotniarze i motorolotniarze. Lotnisko to jest corocznie bazą ogólnopolskich rajdów dziennikarzy i pilotów, niezwykle ciekawej i cenionej w środowisku lotniczym imprezy sportowo-rekreacyjnej.