Złote Kotwice rozdane
Brzeg

Fundacja Rozwój została laureatem brzeskich nagród „Złote Kotwice”.

Zgodnie z regulaminem „Złotych Kotwic” (nagrody ustanowionej uchwałą Rady Miejskiej w 2004 roku), wyróżnienie przyznawane jest przez Kapitułę Konkursu, w skład której wchodzą przedstawiciele Burmistrza Brzegu, parafii, organizacji pozarządowych oraz laureat ostatniej edycji konkursu. Zgłoszenie kandydatów do konkursu mógł przesłać każdy chętny.

- Dlatego ta nagroda jest dla nas bardzo cenna - podkreślał w imieniu zgromadzonych na sesji wolontariuszy, Krystian Ławreniuk, wiceprezes Fundacji - To kolejny dowód, że to, co robimy na co dzień służy mieszkańcom miasta. Poprzez rozwój wolontariatu docieramy już nie tylko do brzeżan, ale i mieszkańców różnych stron kraju. Na pewno „Złote Kotwice” zmobilizują nas do jeszcze intensywniejszej działalności.

Wojciech Huczyński wręczając nagrodę podkreślał zaangażowanie, z jakim pracują wolontariusze Fundacji. Zwrócił uwagę, że działacze są autorami wielu przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim, dzięki którym promują nie tylko wolontariat, ale miasto Brzeg.

- Zaczytani, festiwal streetartowo-muzyczny 3 Art Festival, Brzeski Klub Filmowy, Bieg Piastów Śląskich, Kino plenerowe, EkoRower, Bookcrossing w Brzegu, Bajkowy Oddział, Oczyma Graffiti, stypendia artystyczne, koncerty charytatywne, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to tylko te najważniejsze akcje Fundacji - wyliczał Burmistrz Brzegu. - „Mamy zgraną grupę ludzi, którzy mają wielkie serca” - te proste zdanie to kwintesencja działalności brzeskiej Fundacji Rozwój. Kiedy w parnym sierpniu 2011 roku grupa młodych entuzjastów powoływała fundację do życia, mało kto przypuszczał, że wkrótce będzie jedną z aktywniejszych fundacji kulturalno - społecznych w Polsce.

Podkreślał, że brzeżanie kojarzą fundację z jednym z jej pierwszych działań - akcją porządkowania brzeskiego amfiteatru. Dzięki pomysłowi, zaangażowaniu członków fundacji i wsparciu instytucji samorządowych brzeski amfiteatr ożył ponownie po latach zapomnienia. Wkrótce o fundacji usłyszała Polska. Wszystko to za sprawą sukcesu, jaki odniosła drużyna utalentowanych muzycznie młodych ludzi pod wodzą Kamila Bednarka, w jednym z telewizyjnych programów rozrywkowych. Jeszcze więcej rozgłosu przyniosła akcja, która rozpoczęła się w oddziale dziecięcym Brzeskiego Centrum Medycznego. Zaczęło się od skromnego remonty dziecięcych sal. Wolontariusze zaczęli im nadawać nowy kolorowy wystrój w ramach akcji „Bajkowy Oddział”. Wkrótce postawiono kolejny krok, by pobyt dzieci w lecznicach uczynić mniej uciążliwym. W ramach wymyślonej przez wolontariuszy akcji „Zaczytani” w brzeskim szpitalu powstała pierwsza biblioteka z literaturą dla dzieci. Akcja zbierania książek i montażu regałów bibliotecznych przerosła wyobrażenia organizatorów. We wrześniu 2014 r. liczba podobnych placówek otwartych w całej Polsce przekroczyła liczbę siedemdziesięciu.

- Dziś mało kto w Polsce nie słyszał o idei otwierania w szpitalach bibliotek z literaturą dla najmłodszych. Zaangażowanie Fundacji nagrodzone zostało przez prezydentową Annę Komorowską, która dostrzegając jej aktywność, wyróżniła w sposób szczególny Fundację Rozwój, spośród setek podobnych instytucji działających w Polsce. Dziś wyrazy wdzięczności za dotychczasową aktywność składa Fundacji społeczeństwo Brzegu, z nadzieją, że minione trzy lata jej aktywności to dopiero początek wielkiej przygody zgranej grupy ludzi, którzy mają wielkie serca. Za to Wam wszystkim serdecznie dziękujemy - podsumował Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński.

Zdjęcia
odebrali statuetkę Złotych Kotwic z rąk Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego