Nowe miejsca pracy w Trzebnicy
Trzebnica

Wiosną ruszy budowa w Trzebnicy pierwszej fabryki w Gminnej Strefie Ekonomicznej! Burmistrz Marek Długozima spotkał się z prezesem FM Group Andrzejem Trawińskim - właścicielem gruntu inwestycyjnego pod budowę przyszłej fabryki przy trzebnickiej obwodnicy.

Spotkanie odbyło się na terenie inwestycji i dotyczyło szczegółowych ustaleń co do przebiegu drogi dojazdowej, którą do wspomnianej fabryki wybuduje Gmina Trzebnica wspólnie z inwestorem. Jak zapowiedział prezes FM Group - gdy wszystko będzie już przygotowane zgodnie z ustaleniami, wiosną przyszłego roku rozpocznie się budowa zakładu.

Inwestor, po zakupieniu gruntu od Gminy Trzebnica, napotkał w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad problemy proceduralne związane z uzyskaniem pozwolenia na włączenie wyjazdu i wjazdu do drogi krajowej nr 5. Gąszcz przeszkód proceduralnych i administracyjnych sprawił, że realizacja inwestycji musiała przesunąć się w czasie. Na szczęście, po wybudowaniu drogi ekspresowej S-5, łatwiej będzie uzyskać pozwolenie na wspomniany wjazd do trzebnickiej obwodnicy. Jednak nie czekając na kolejne proceduralne rozstrzygnięcia, burmistrz Marek Długozima - podjął decyzję o wybudowaniu drogi gminnej, która już teraz pozwoli na bezproblemowe dotarcie na teren inwestycji, a po wybudowaniu fabryki - umożliwi do niej odpowiedni dojazd.

 - Uważam, że nie może być tak, że jedna instytucja blokuje rozwój gminy i powstanie nowych miejsc pracy tylko dlatego, że nie chce zgodzić się na podłączenie wjazdu do drogi krajowej - komentuje burmistrz i dodaje - dlatego zdecydowałem, że wspólnie wybudujemy drogę, co jest częstą praktyką samorządów, którym zależy na rozwoju i pozyskiwaniu kolejnych inwestorów dających mieszkańcom pracę. Dwa lata temu - gdy okazało się, że pojawiają się problemy na linii GDDKIA - inwestor - szybko zareagowałem, by znaleźć alternatywne rozwiązanie tego problemu. Dlatego zleciłem opracowanie projektu drogi wewnętrznej, która obecnie wchodzi w fazę realizacji, z czego ogromnie się cieszę, bo w tworzonej przez nas gminnej strefie inwestycyjnej już w nowym roku powstanie pierwsza fabryka.

Jak zapewnił Andrzej Trawiński - prezes FM Group, zanim powstanie droga dojazdowa, równolegle rozpoczną się prace kanalizacyjne i elektryczne, a wiosną, gdy tylko puszczą mrozy, rozpocznie się już budowa. Docelowo fabryka ma zatrudniać 800 osób. Wcześniej na działce został też postawiony transformator dostarczający prąd przyszłej fabryce.

Zdjęcia
– Andrzej Trawiński – prezes FM Group, burmistrz Marek Długozima i sekretarz gminy Daniel Buczak