Diver City – miasto dla wszystkich
Siechnice

11 września podczas konferencji we Wrocławskim Centrum Kongresowym nastąpiło podsumowanie projektu „Diver City - miasto dla wszystkich”. 

Inicjatywa została sfinansowana z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego EOG i była możliwa dzięki współpracy m.in. Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w Polsce, Minister Samorządu Terytorialnego i Modernizacji w Norwegii, Miasta Wrocław i Gminy Siechnice.

Naukowcy i studenci studiów doktoranckich z zakresu: architektury, planowania przestrzennego, urbanistyki i socjologii z Norwegi, Islandii, Polski zajęli się dogłębnym zbadaniem kilku zagadnień zgłoszonych przez kierownictwo projektu. Jednym z zadań było zbadanie rozwoju miasta Siechnice. W maju 2014 roku podczas kilku dni warsztatów terenowych na terenie Siechnic, dziesięcioro naukowców zapoznało się z historią powstania miejscowości oraz przekonało się naocznie jak miasto Siechnice działa dzisiaj. Warsztaty i spotkanie z Burmistrzem miało pomóc w poznaniu najważniejszych spraw z punktu widzenia mieszkańców i władz lokalnych. Podczas konferencji naukowcy podsumowali swoje badania. Przedstawili je w formie kilkudziesięciu postulatów związanych z planowaniem przyszłych działań władz gminy Siechnice.

Dokument przygotowany przez międzynarodowy zespół specjalistów odebrał Burmistrz Siechnic Milan Ušák. Burmistrz wygłosił również podczas konferencji wykład na temat drogi jaką przeszły przez ostatnie 25 lat Siechnice. Miejscowość ta w 1989 roku była dużą wsią, a obecnie jest to najprężniej rozwijające się miasteczko w pobliżu Wrocławia.

Na podstawie materiałów UM Siechnice

Zdjęcia