Golgota Jasnogórska w Złotowie
Zawonia

Piękny, drewniany kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Złotowie, w gminie Zawonia jest wyjątkowym zabytkiem i staje się jednym z najciekawszych miejsc Dolnego Śląska, wartych polecenia turystom i miłośnikom historii.

Kościół złotowski przechodził podobne losy jak wiele innych w tej części Dolnego Śląska. Najpierw służył katolikom, potem - od 1708 roku ewangelikom. Obecny kościół zbudowany został w 1754 roku w miejscu wcześniejszego zniszczonego. Po II wojnie światowej kościół ponownie wrócił do katolików. Włączony został wówczas do  parafii zawońsko-czeszowskiej. Kiedy na początku lat 80-tych ustanowiono obecną administracje kościelną Złotów stał się kościołem filialnym parafii pw. św. Jadwigi w Zawoni. Od 1964 roku kościół objęty został opieką konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków wraz z opisem jako zabytek sztuki sakralnej w "Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce". Czytamy w tym Katalogu miedzy innymi, że obiekt zbudowany został na podmurówce z kamienia polnego w rzadkiej na terenie Dolnego Śląska konstrukcji zrębowej. 

Każdy, kto zobaczy ten kościół na długo pozostanie pod jego urokiem. Tu naprawdę wyczuwa się ducha przeszłości i szczególny charakter miejsca. Nic więc dziwnego, że i pod takim wrażeniem pozostała też rodzina zmarłego przed dziesięcioma laty wielkiego
malarza Jerzego Dudy-Gracza. Kiedy w kwietniu 2014 roku, w Zawoni, w Świątyni Artystów zaprezentowano przy okazji koncertów pasyjnych "Stabat Mater" kopie, w formie sztandarów, Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy-Gracza., to monumentalne dzieło, votum z okazji jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, obejrzała niezwykle licznie
zgromadzona publiczność. Na wszystkich obrazy te wywarły wielkie wrażenie. Małżonka artysty - Wilma i córka Agata postanowiły podarować gminie Zawonia i zawońskiej parafii kopie wszystkich 18 obrazów Golgoty Jasnogórskiej, a po zwiedzeniu kościoła w Złotowie stwierdziły, że Jerzy Duda-Gracz byłby dumny wiedząc, że jego prace znajdą na stałem swoje miejsce w tej pięknej świątyni. Od teraz tylko w Złotowie, jako jedynym miejscu poza Jasną Górą będzie można zobaczyć to wyjątkowe dzieło.

Wykonanie kopii Golgoty Jasnogórskiej możliwe było dzięki staraniom gminy Zawonia, a szczególnie Wójta Roberta Borczyka i Świątyni Artystów, a jej oprawa i oświetlenie dzięki wspólnocie parafialnej.

13 września 2014 roku odbędzie się uroczystość poświęcenia drogi krzyżowej w kościele w Złotowie, którą tworzy Golgota Jasnogórska Jerzego Dudy-Gracza. Uroczystości towarzyszyć będzie  specjalny koncert dedykowany parafianom "Ad Dei gloriam". Wystąpi między innymi młody, uzdolniony tenor Damian Chróściński Udział w uroczystości zapowiedziała już rodzina artysty oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu trzebnickiego i gminy Zawonia. Początek uroczystości od godziny 14:00. Wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska zapraszamy. Ten specjalny dzień w Złotowie zakończą dożynki sołeckie. Będzie więc też okazja do miłej zabawy.

Zdjęcia
Kopie Golgoty Jasnogórskiej w Złotowie