Oblężenia Klasztoru - Wojenne Tajemnice Lubiąża 2014
Wołów

W ostatni weekend sierpnia odbędzie się największa na Dolnym Śląsku i jedna z największych w Polsce, dwuczęściowa inscenizacja historyczna „Oblężenie Klasztoru - Wojenne Tajemnice Lubiąża".

Program całodniowego wydarzenia przewiduje wiele dodatkowych atrakcji: turniej piłkarski, gala boksu, wystawa sprzętu wojskowego (z okresu II wojny światowej i współczesnego), organizowany przez Moto Silesia zlot pojazdów militarnych i motocykli, a także poszerzona trasa zwiedzania Zespołu Pałacowo-klasztornego w Lubiążu.

Oblężenie Klasztoru - Wojenne Tajemnice Lubiąża...
Na terenie drugiego co do wielkości obiektu sakralnego na świecie - Pocysterskiego Zespołu Pałacowo-Klasztornego w Lubiążu, który jest większy niż Wawel i Zamek Królewski razem wzięte, kilka tysięcy gości będzie mogło obserwować ponad 150 rekonstruktorów (także z Irlandii), kilkanaście pojazdów wojskowych działających na różnych frontach II wojny światowej. Zobaczymy między innymi sławne czołgi (T-34, Panther), niszczyciel czołgów HETZER, działo samobieżne SU-76, transportery opancerzone, działa, motocykle i wiele innych. Nie zabraknie również, niezbędnej do oddania realiów bitwy, pirotechniki oraz efektów dźwiękowych, a mistrzowska narracja wprowadzi każdego w atmosferę przedstawianych historii. Dodatkową niespodzianką będzie wzbogacenie programu o udział samolotu, który będzie ważnym elementem w scenariuszu jednej z inscenizacji.

Wrocław i Bolonia w Lubiążu
Podczas dwóch części inscenizacji przedstawimy dwa wydarzenia: bitwę o Bolonię - ostatnia bitwa II Korpusu Sił Polskich na zachodzie oraz bitwę, która rozegrała się we Wrocławiu, na Placu Strzegomskim, gdzie miały miejsce jedne z najbardziej zaciętych walk. Inscenizację odbędą się przy lubiąskim klasztorze.

Gala boksu i turniej piłkarski
Cały dzień wypełnią dodatkowe atrakcje, wśród których koniecznie trzeba zwrócić uwagę na drugą edycję Wojskowego Turnieju Piłkarskiego oraz wieczorną galę bokserską. Zarówno w jednym, jak i w drugim wydarzeniu udział wezmą rekonstruktorzy, rywalizujący w strojach z epoki i na zasadach z epoki. Warto podkreślić, że nie będzie taryfy ulgowej, a mecze oraz walki bokserskie będą prawdziwą rywalizacją. Podczas zeszłorocznej edycji Oblężenia Klasztoru powyższe atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród gości.

Zlot pojazdów militarnych, motocykli i miłośników samochodów SAAB
Podczas tegorocznej imprezy odbędzie się organizowany przez Moto Silesia Zlot Pojazdów Militarnych i Motocykli, który rozpocznie się już w piątek. W ramach zlotu przewidywane są zawody motocyklowe oraz przejazd motocykli i pojazdów na trasie Lubiąż-Wołów-Lubiąż. Przejazd odbędzie się w dniu Oblężenia Klasztoru. Także miłośnicy samochodów marki SAAB postanowili wykorzystać ten dzień, aby spotkać się pod klasztorem i wziąć udział w całym wydarzeniu. Wszystkie pojazdy oraz motocykle będą dostępne do oglądania przez cała sobotę.

Całodniowy piknik
Od godzin południowych na gości oblężenia czekać będzie strefa gastronomiczna, atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz występy sceniczne, które zakończą się dopiero późnym wieczorem. Będzie też możliwość zaopatrzenia się w pamiątki i produkty regionalne lub ciekawostki militarne, a w wolnej chwili dostępne do zwiedzania będą dioramy historyczne m.in. funkcjonujący szpital polowy.

Współczesny sprzęt Wojskowy
Dzięki współpracy z jednostkami wojskowymi już dzisiaj wiemy, że goście oblężenia będą mogli zobaczyć współczesny sprzęt. 23 Śląski Pułk Artylerii przyjedzie z armato-haubicą samobieżną DANA i wyrzutnią rakiet LANGUSTA, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych pokaże samochód HAMMER i robota saperskiego TALON, a 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia udostępni najnowszej generacji sprzęt wojskowy wykorzystywany przy rozwijaniu stanowisk dowodzenia (kierowania) szczebla strategicznego. Poza wyposażeniem Wojska Polskiego przygotowane zostaną też stoiska promocyjne powyższych jednostek.

Rozszerzone Zwiedzanie Pocysterskiego Zespołu Pałacowo-Klasztornego
Fundacja Lubiąż poszerza trasę zwiedzanie swoich obiektów o strych, piwnicę i niewłączoną do regularnego zwiedzania Kaplicę Książęcą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny.
Ceny biletów:
- trasa główna 15,00 PLN bilet normalny
- trasa główna 10.00 PLN bilet Ulgowy
- strych 5,00 PLN
- piwnice 5,00 PLN
Zapraszamy od 11.00. Wejście co pół godziny.

Na podstawie materiałów OSiR w Wołowie

Zdjęcia
materiały promocyjne materiały promocyjne