Uroczyste obchody 780 rocznicy nadania praw miejskich Oławy
Oława

Uroczystość odbędzie się 29 sierpnia 2014 r.

Całość rozpocznie się o godz. 13:00 w Sali Rajców oławskiego Ratusza konferencją naukową pn.: „Rola, znaczenie i miejsce Oławy na mapie politycznej, ekonomicznej i kulturalnej Śląska na przestrzeni dziejów”.

Uroczystość połączona jest z otwarciem Ośrodka Współpracy Europejskiej "ODRA" - nowoczesnego centrum kultury i sztuki. W ramach otwarcia odbędzie się  "Mykietya w dwóch odsłonach". Koncert oraz wystawa są współfinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Odbędą się 29 sierpnia o godz.19.00  przy ul. Młyńskiej 3.

W ramach projektu pt. "Mykietya w dwóch odsłonach", odbędzie się koncert w wykonaniu artystów współpracujących z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu ( “Mykietyn kameralnie”). Muzycy zaprezentują zróżnicowane spojrzenie kompozytora na twórczość kameralną - od Sonatina fur Alina na saksofon i taśmę, po 3 dla 13 na 13 instrumentów.

Drugą odsłoną ukazującą wybitnego twórcę, pochodzącego z Oławy, będzie wystawa fotograficzna pt.: "Portret”. Na wystawę poświęconą Pawłowi Mykietynowi składają się fotografie dwóch autorów: Alberta Zawady i Jacka Poremby. Pierwszy z nich to fotograf prasowy związany z czołowymi tytułami dzienników, drugi - portrecista, przed którego obiektywem ustawiały się znakomite postacie świata kultury i polityki, ale też zwykli ludzie w czasie jego podróży po Sudanie. Obaj pracują kompletnie inaczej przez charakter swoich realizacji i estetykę, ale obu połączyła postać Pawła Mykietyna, choć w różnym czasie. Twórca, oddając swoje dzieło publiczności nawiązuje z nią bardzo intymną i pełną zaufania relację. Dzieli się z publicznością kawałkiem siebie i czymś, co często “siedzi” gdzieś bardzo w środku. Ta niewielka wystawa jest portretem - to nie pomnik, to nie pieśń pochwalna - na którym widzimy człowieka i jego niecodzienną pracę. Widzimy człowieka i jego otoczenie w nastrojowych kadrach Poremby i melancholijnych zdjęciach Zawady. W połączeniu z muzyką Pawła Mykietyna być może ktoś ze słuchaczy koncertu zobaczy lub usłyszy więcej lub lepiej.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia od 21 sierpnia online i w pokoju instruktorów Ośrodka Kultury (ul. 11 Listopada 27).

 

Na podstawie materiałów UM w Oławie 

 

Zdjęcia
Plakat promocyjny