Biegi na orientację – Puchar Świata w Trzebnicy
Trzebnica

W 2016r. Trzebnica będzie jednym z trzech gospodarzy Pucharu Świata w Biegach na orientację.

Centralnym miejscem wydarzenia będzie Wrocław. Trzebnica jest jedną z dwóch lokalizacji w sąsiedztwie stolicy województwa, gdzie planowane jest rozegranie zawodów o randze światowej. Dzięki temu już za dwa lata będziemy mogli gościć ścisłą światową czołówkę tej dyscypliny w naszym mieście. Możemy spodziewać się nawet około 200 biegaczy.

Pierwsze z planowanych spotkań odbyło się już na trzebnickim rynku, gdzie burmistrz Marek Długozima wraz z sekretarzem Danielem Buczakiem, Naczelnikiem Wydziału Promocji Jakubem Szurkawskim i Dyrektorem TCKiS Agnieszką Pawlaczek rozmawiali z osobami odpowiedzialnymi za organizację w Polsce Pucharu Świata w biegach na orientację, zrzeszonymi we wrocławskim klubie WKS Śląsk Wrocław. Wraz z nimi do Trzebnicy przyjechał Grzegorz Pyzałka - członek komitetu organizacyjnego World Games 2017.

Jednym z wielu argumentów przemawiających za wyborem Trzebnicy do współorganizacji wspomnianych zawodów było doświadczenie z roku 2012, kiedy po raz pierwszy przeprowadziliśmy sprawnie dwudniowe zawody w biegach na orientację - nocą po mieście oraz sztafetę po Lesie Bukowym. Kolejnym atutem jest doskonała do przeprowadzenia tego typu zawodów lokalizacja i różnorodny charakter zabudowy, a także powstała w ostatnich latach infrastruktura i pozytywny klimat w dziedzinie organizacji spektakularnych wydarzeń sportowych.

Burmistrz Marek Długozima - Propozycja współorganizacji Pucharu Świata w Biegach na Orientację jest kolejnym dowodem na to, że warto organizować tak wiele przedsięwzięć, w tym także sportowych, jak to robimy konsekwentnie od kilku lat. Ta oferta dla Trzebnicy jest również wielkim wyróżnieniem spośród miast w całym kraju. Cieszę się, że organizatorzy dostrzegają nasze starania i zaangażowanie wkładane w rozwój sportu. Myślę, że już nie raz pokazaliśmy, że nie boimy się nowych wyzwań, dlatego jestem przekonany, że za 2 lata będziemy mieli w Trzebnicy kolejne piękne, sportowe święto, a cały trzebnicki rynek wypełni się narodowymi flagami różnych państw oraz kibicami i zawodnikami z całego świata.

Biegi na orientację są jedną z oficjalnych dyscyplin sportów nieolimpijskich, dlatego zawody odbywające się rok wcześniej będą mocno promowane prze organizatorów World Games, na czym wizerunkowo zyska również Trzebnica. W igrzyskach World Games chodzi o to, żeby jak najbardziej wypromować daną dyscyplinę, by w następnych latach znalazła się w oficjalnym katalogu igrzysk olimpijskich. Dlatego federacje odpowiedzialne za biegi na orientację w poszczególnych krajach zrobią wszystko, by zwrócić uwagę szerokiej publiczności na tę dyscyplinę. Z roku na rok zyskuje ona nowych sympatyków, a w krajach skandynawskich jest na już tyle popularna, że relacje z przebiegu różnego rodzaju zawodów transmitowane są na żywo w najważniejszych programach telewizyjnych.

Wkrótce odbędą się koleje spotkania, które będą miały na celu uszczegółowienie zakresu zadań pomiędzy partnerami.

Zdjęcia
Trzebnica będzie współorganizatorem kolejnej imprezy sportowej