"Multiteka" w Prusicach otwarta
Prusice

23 maja 2014 roku Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski dokonali uroczystego otwarcia nowo wybudowanej Gminnej Biblioteki Publicznej w Prusicach, która otrzymała nazwę „Multiteka”. 

Multiteka to nowoczesny, komfortowy obiekt o łącznej powierzchni 622 m kw. W budynku mieszczą się działy i agendy odpowiadające poszczególnym funkcjom biblioteki tj. wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych wyposażona w ergonomiczne meble, 20 miejsc siedzących, znajdujących się między regałami, dużą ladę biblioteczną pośrodku, 5 stanowisk komputerowych z dostępem do elektronicznego zbioru bibliotecznego i Internetu, a także fonoteka wyposażona w 5 stanowisk do odsłuchiwania i 10 miejsc siedzących oraz czytelnia, w której znajdują się fotele, sofy oraz stoliki, pozwalające na relaks przy ulubionej lekturze czy czasopiśmie. W tym miejscu można będzie napić się kawy, herbaty oraz zjeść ciastko.

W sali konferencyjnej - wyposażonejw stoły, krzesła, sprzętmultimedialny - organizowanebędą wystawy prac lokalnychartystów oraz wydarzeniaartystyczne.

W budynku mieszczą się również biura administracyjnebiblioteki oraz salawarsztatowa służąca spotkaniomczłonków DyskusyjnegoKlubu Książki Młodzieży, jak iorganizacji zajęć Aktywny Seniorw Bibliotece. Utworzonestanowiska komputerowe pozwoląna udzielanie pomocyosobom starszym w korzystaniuz usług e-administracji.Planowane są również zajęcia:typu Ikebana - sztuka układaniakwiatów, Origami - sztukaskładania papieru, bajko terapia,arteterapia i muzykoterapia.

- Nowy budynek Multiteki dla mieszkańców gminy Prusice to atrakcyjne centrum wiedzy i kultury, w którym będzie można rozwijać swoje pasje i spędzić wolny czas na lekturze - zaznacza Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz dodając: - Poprzez tego typu inwestycje chcemy dotrzeć do tej przestrzeni publicznej, którą zagospodarowują ludzie, którzy kochają tą kulturę wyższą. Dlatego też inwestujemy we wszystkie te przestrzenie i mam nadzieję, że nam się to udało. 

Nowy obiekt będzie w pełnispełniał standardy CertyfikatuBiblioteka +, a za jego posiadanie biblioteka dostanie dodatkowe punkty przy staraniu się o ministerialne dotacje na zakupy nowości i wyposażenia w przyszłości.

Działania podejmowane w nowo utworzonym, komfortowym miejscu umożliwią pozyskanie nowych użytkowników i zwiększenie ich dotychczasowej liczby. Będzie to miejsce w pełni dostosowane do potrzeb osób o różnych zainteresowaniach i dla każdej grupy wiekowej.

- Pamiętamy Gminę Prusice, w której wydawało się, że nic nie może się udać, a od pewnego momentu zaczyna się udawać prawie wszystko - podkreślał Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodając: - Dla mnie bardzo istotne jest, aby właśnie miejscowości do 15 tys. mieszkańców rozwijały się i były „metropoliami”. To jest bardzo istotne, aby posiadały wszystkie te usługi, które posiadają duże miasta, oczywiście w innej skali. Cieszę się z tego kina cyfrowego, które właśnie powstało w Prusicach, dlatego, że ważne jest, aby nie trzeba było jeździć do dużego miasta, żeby było można zobaczyć dobry film, żeby było można spotkać się z interesującymi ludźmi, zaś z Multiteki żeby było można przeczytać lub wypożyczyć interesującą książkę.

 

Na podstawie materiałów Urzędu Miasta i Gminy Prusice

 

 

Zdjęcia
Uroczyste otwarcie Multiteki w Prusicach (fot.UMiG Prusice) W otwarciu Multiteki uczestniczył Minister Bogdan Zdrojewski (fot. UMiG Prusice)