AGLO Forma

Problem nadwagi u dzieci to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowia.

Postęp cywilizacyjny ma swoje minusy. Coraz bardziej przetworzona jest żywność. Dzieci mają łatwy dostępu do potraw typu „fast-food” oraz słodyczy. Rodzice, żyjąc w ciągłym biegu i nie zawsze mają czas na  kontrolowanie tego, jak odżywiają się ich pociechy. Wszystko to skutkuje problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała u coraz młodszych osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Polsce nadwagę ma aż 29% 11-latków (dane z 2016 roku).

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej postanowiło podjąć kolejne kroki ku uświadamianiu młodych mieszkańców Aglomeracji, jak ważny jest zdrowy tryb życia. Od kilku lat w gminach członkowskich SGiPAW prowadzi kampanie promujące sport. Odbywają się Mistrzostwa Aglomeracji Wrocławskiej w Piłce Nożnej i w Koszykówce, zimowe i letnie obozy sportowe oraz zajęcia praktyczne z biegów na orientację. Od stycznia 2017 Stowarzyszenie rozpocznie działania edukacyjne w zakresie kształcenia dzieci z czwartych klas szkół podstawowych z terenu Aglomeracji Wrocławskiej ze zdrowego żywienia pod nazwą "AGLO Forma".

Działania w temacie prawidłowego odżywiania są możliwe dzięki współpracy z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.  Powstały materiały edukacyjne, które Edukatorzy z Akademii Żywienia we Wrocławiu będą rozdawali na zajęciach z dziećmi. Jednak nie skończy się tylko na teorii. Dzieci będą brały również udział w zajęciach praktycznych, w czasie których same przygotują sobie zdrowe smakołyki z produktów dostarczonych im do szkoły. Dzięki temu będą miały szansę na zapamiętanie zdrowych nawyków żywieniowych i wprowadzenie ich w codzienne życie.

 

Zdjęcia