Podniebne pasje Mistrza - Jerzego Ostrowskiego
Trzebnica

W Galerii Poddasze Gminnego Centrum Kultury w Trzebnicy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy modelarskiego mistrza z Częstochowy - Jerzego Ostrowskiego

W Galerii Poddasze zgromadzono modele, które wykonał Jerzy Ostrowski, pamiątkowe fotografie, puchary oraz medale zdobyte na mistrzostwach Polski, Europy i świata. Ilość zdobytych nagród jest imponująca. Mistrz modelarski posiada dwadzieścia tytułów mistrza i siedem wicemistrza Polski. Był dwukrotnym zdobywcą pucharu Europy, dwukrotnym mistrzem i trzykrotnym wicemistrzem świata. Za wybitne osiągnięcia w modelarstwie lotniczym został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, złotym i srebrnym medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, uhonorowany tytułem i medalem Mistrza Sportu i Zasłużonego Mistrza Sportu w Modelarstwie Lotniczym. Był trzykrotnym laureatem „Błękitnych Skrzydeł”.

- Jestem bardzo dumny z tego, że mogę uczestniczyć w wystawie poświęconej wielkiemu mistrzowi modelarstwa - Jerzemu Ostrowskiemu. Dziękuję pani Halinie Ostrowskiej za zaangażowanie w otwarcie tej wystawy i Jerzemu Ostrowskiemu juniorowi za pomoc w organizacji oraz Waldemarowi Wilczyńskiemu za inicjatywę i podjęcie się zorganizowania ekspozycji dorobku sportowego Mistrza.- powiedział burmistrz Marek Długozima podczas inauguracji wystawy. - Kiedy pan Waldemar przyszedł do mnie z propozycją zorganizowania tej wystawy, wiedziałem, że to dobry pomysł i od razu poparłem tę inicjatywę. Trzebnica bowiem wraca do modelarstwa; w Gminnym Centrum Kultury powstała pracownia, w której najmłodsi stawiają już pierwsze kroki. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że warto było odnowić ten budynek, by móc prezentować tak wartościowe eksponaty wielkiego człowieka z pasją jakim był niewątpliwie Jerzy Ostrowski - zakończył burmistrz.

Pomysłodawcą wystawy jest, pochodzący z Trzebnicy, Waldemar Wilczyński - wieloletni instruktor modelarni byłej Spółdzielni Mieszkaniowej TEMPO w Trzebnicy, który jest pasjonatem modelarstwa. Modelarnia była jego drugim domem, dlatego jest ogromnie wdzięczny pracownikom Spółdzielni Mieszkaniowej za pomoc w realizowaniu swoich pasji i za pracę jaką włożyli w to, by modelarnia mogła prosperować. W latach osiemdziesiątych w modelarni przy Aeroklubie Częstochowskim , w której wraz z przyjaciółmi tworzył modele, poznał ówczesnego Mistrza Świata - Jerzego Ostrowskiego. Spotkanie zaowocowało tym, że Waldemar Wilczyński zaprosił do Trzebnicy Mistrza, by odwiedził modelarnię przy Spółdzielni Mieszkaniowej. Po przeprowadzce do Częstochowy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście - Trzebnicy, bowiem to właśnie tu postanowił zorganizować ekspozycję dorobku sportowego Jerzego Ostrowskiego.  Dzięki niemu mieszkańcy Gminy Trzebnica mają doskonałą okazję, by bliżej poznać postać słynnego częstochowskiego modelarza oraz niezwykle trudną sztukę modelarstwa lotniczego. 

Pan Waldemar Wilczyński jest najlepszym przykładem na to, że warto rozbudzać w młodych ludziach pasje, które dają takie efekty - dodała pani Maria Sowa długoletni pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej TEMPO w Trzebnicy, przy której działała modelarnia.

W czasie wystawy „Podniebne pasje Jurka Ostrowskiego”  w Galerii Poddasze swoje eksponaty, medale i puchary zdobyte podczas regionalnych, krajowych i międzynarodowych zawodów,  prezentuje również trzebniczanin Stefan Widurski. Okazała kolekcja odznaczeń świadczy o wielkiej pasji i zaangażowaniu do modelarstwa. Swoje modele przekazał również  Janusz Malarski reprezentujący Stowarzyszenie Modelarzy Opolszczyzny Feniks oraz Jan Sewerniak - wieloletni instruktor prowadzący zajęcia przy Zespole Pracowni  Modelarskich MDK we Wrocławiu, który zaprezentował silniki do modeli modelarskich.

W dowód wdzięczności za zorganizowanie wystawy pani Halina Ostrowska wręczyła burmistrzowi Markowi  Długozimie Medal Jerzego Ostrowskiego i złożyła podziękowania za chęć podjęcia się tego wyzwania - Dziękuję za wspaniałe warunki do przygotowania wystawy, przede wszystkim Panu Burmistrzowi, który dba o mieszkańców i ich modelarskie zainteresowania  i docenia walory sportu modelarskiego. Jako mieszkańcy większego miasta możemy pozazdrościć takiego Centrum Kultury i woli do organizowania tego typu imprez - powiedziała Halina Ostrowska i zachęciła wszystkich obecnych do zamieszczania wpisów w kronice.

Na pamiątkę zorganizowania w Trzebnicy, jedynej poza Częstochową wystawy dorobku Jerzego Ostrowskiego, trzebniczanka Katarzyna Belska wykonała piękny obraz, który został wręczony żonie Jerzego Ostrowskiego - Halinie Ostrowskiej i zawiśnie w Muzeum Częstochowskim. 

Wystawa potrwa do 10 grudnia. 

Zdjęcia