Trzebnica i The World Games 2017
Trzebnica

W maju przyszłego roku w Trzebnicy zostanie rozegrany Puchar Świata w biegach na orientację. 

Wydarzenie to będzie pewnego rodzaju testem organizacyjnym oraz promocją dyscypliny przed Światowymi Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017, których organizatorem jest Wrocław, a Trzebnica partnerem.

W Urzędzie Miejskim w Trzebnicy odbyło się kolejne spotkanie robocze dotyczące organizowanego w Trzebnicy w maju przyszłego roku Pucharu Świata w biegach na orientację. Udział w nim wzięli: Sekretarz Gminy Trzebnica Daniel Buczak, Naczelnik Wydziału Promocji Jakub Szurkawski, Kierownik Sportu przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu Małgorzata Moskwa, komendant Straży Miejskiej Krzysztof Zasieczny oraz przedstawiciele The World Games 2017 i Dolnośląskiego Związku Biegów na Orientację. Omówiono ogólne wymogi związane ze współorganizacją tego przedsięwzięcia oraz przeanalizowano obszar miasta, w którym mają odbyć się zawody.

Warto dodać, że ta dość nietypowa dyscyplina zyskuje sobie coraz większe rzesze fanów, gdyż poza zdrowym fizycznym wysiłkiem, wymaga także wysiłku umysłowego i orientacji w przestrzeni, dostarczając przy tym adrenaliny i poczucia rywalizacji. W krajach skandynawskich biegi na orientację transmitowane są w telewizji i cieszą się ogromną popularnością.

Jak do tego doszło?

Wszystko za sprawą porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku pomiędzy Burmistrzem Gminy Trzebnica Markiem Długozimą a prezesem Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego - Światowe Igrzyska Sportowe 2017 Sp. z o.o. Piotrem Przygońskim, Trzebnica stała się oficjalnym partnerem Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. W ramach igrzysk w mieście zostaną rozegrane biegi na orientację. Rok wcześniej w Trzebnicy odbędzie się również wspomniany wyżej Puchar Świata w biegach na orientację. Jak zapowiadają organizatorzy, do miasta przyjedzie ok. 25 ekip z całego świata, a rozgrywane konkurencje będą bardzo widowiskowe.

- Ogromnie się cieszę z faktu, że Trzebnica jest oficjalnym partnerem Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. Dla Trzebnicy to wielkie wyróżnienie i docenienie naszych wysiłków związanych z rozwojem infrastruktury sportowej i ponoszonymi nakładami na rozwój sportu. Myślę, że już nie raz pokazaliśmy, że nie boimy się nowych wyzwań, dlatego jestem przekonany, że już niebawem będziemy mieli w Trzebnicy kolejne piękne sportowe święto, a cały trzebnicki Rynek wypełni się narodowymi flagami różnych państw oraz kibicami i zawodnikami z całego świata - powiedział Burmistrz Marek Długozima i dodał - jest to również doskonała okazja do wypromowania Trzebnicy jako miejscowości sportowo-rekreacyjnej na arenie międzynarodowej.

Ważne jest również to, co pozostanie po tych imprezach - zarówno na Puchar Świata, jak i The World Games utworzone zostaną specjalne mapy, dzięki czemu będziemy dysponować profesjonalnymi trasami do biegów na orientację, co dodatkowo wzbogaci naszą ofertę sportową.

Przypomnijmy - The World Games to międzynarodowa impreza sportowa, która odbywa się zawsze rok po Igrzyskach Olimpijskich. Jej celem jest wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin oraz wprowadzenie części z nich na kolejne olimpiady. Ranga wydarzenia zapewnia organizatorom wielką, międzynarodową promocję, a jednym z głównych założeń przyświecających komitetowi organizacyjnemu igrzysk we Wrocławiu jest promocja i zachęcenie mieszkańców do zdrowego i aktywnego trybu życia.

Zdjęcia