Organizacja ruchu w Trzebnicy zostanie usprawniona
Trzebnica

Trzebnica, jak każde miasto, boryka się z problemem czasowo zakorkowanych ulic. W czasach, gdy wiele rodzin korzysta z dwóch aut, problem ten staje się bolączką cywilizacji. 

Duża ilość aut wymusza stosowanie rozwiązań, które mogą zapewnić bezpieczeństwo pieszym. To z kolei prowadzi do tworzenia się korków i zmniejsza przepustowość głównych dróg. Aby zapobiec temu problemowi, burmistrz Marek Długozima - podjął działania mające na celu utworzenie na kluczowych skrzyżowaniach miasta rond. Jak wiadomo - w zachodniej części Europy ronda w podobnych newralgicznych miejscach budowane są z powodzeniem od lat i jak widać najskuteczniej rozładowują zatory drogowe. Podobna tendencja jest także zauważalna na coraz większej liczbie polskich dróg.

Niewątpliwą zaletą rond w stosunku do świateł drogowych jest zmniejszenie, a nie całkowite zatrzymanie przepustowości skrzyżowań. Zmniejszenie prędkości przy rondzie automatycznie zwiększa bezpieczeństwo pieszych jak i samych kierowców - mówi burmistrz i dodaje - decyzję o budowie rond podjąłem na podstawie własnych obserwacji oraz konsultacji z mieszkańcami, którzy skarżyli mi się na zakorkowanie miasta. Uważam, że likwidacja świateł i zastąpienie ich rondem w znacznym stopniu poprawi przepustowość naszych dróg. Owocne ubiegłoroczne rozmowy, które przeprowadziłem z przedstawicielami GDDKiA oraz dyrektorem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei Leszkiem Lochem, w których to przedstawiłem konkretne rozwiązania wspólnego problemu,  zaowocowały wyrażeniem przez nich zgody na pomysły przeze mnie zaproponowane. Tym samym mogę z radością poinformować, że rozpoczęliśmy proces przygotowywania dokumentacji projektowej tych jakże ważnych usprawnień dla mieszkańców.

W miejscu świateł na newralgicznym skrzyżowaniu ulic: Prusickiej, ks. Bochenka, Witosa i Milickiej powstanie usprawniające ruch rondo. Podobny zabieg dotyczyć będzie skrzyżowań ulic: Prusickiej, M. Konopnickiej i Roosevelta a także ul. Milickiej, H. Brodatego i Roosevelta. Ale to nie wszystkie dobre wiadomości dotyczące kolejnych usprawnień! Przebudowane zostaną ulice: ks. Bochenka, Prusicka, Milicka i Obornicka, powstanie również chodnik łączący Trzebnicę z Księginicami. Zyskają także mieszkańcy sołectw, gdzie utworzona zostanie długo oczekiwana droga pomiędzy Szczytkowicami a Brzykowem.

Stosowna umowa dotycząca powstania dokumentacji projektowej na wspomniane inwestycje została podpisana przez burmistrza Marka Długozimę oraz Radosława Formanowskiego, przedstawiciela zwycięzcy przetargu - pracowni projektowej Forma z Święciechowa.

Kolejnym bardzo ważnym usprawnieniem będzie chodnik, który połączy Trzebnicę z Księginicami. Warto również wspomnieć, że już niebawem w sołectwie rozpocznie się budowa nawierzchni na ul. Łabędziej. 

Zdjęcia