IV Mistrzostwa Aglomeracji Wrocławskiej

Maj upłynął w Aglomeracji Wrocławskiej niezwykle aktywnie, bowiem w tym miesiącu odbyły się IV Mistrzostwa Aglomeracji Wrocławskiej w piłce nożnej i koszykówce.

Kolejna edycja Mistrzostw ponownie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W zmaganiach koszykarzy wystąpiło 25 zespołów, które reprezentowało 300 zawodników i zawodniczek. Zgłoszone zespoły podzielone zostały na cztery grupy - dla każdej zorganizowano turniej eliminacyjny, w czasie którego wyłonione zostawały dwa najlepsze teamy, które awansowały do wielkiego finału.

Pierwszy turniej eliminacyjny IV MAW w koszykówce odbył się 6 maja w Zawoni. Triumfowała w nim reprezentacja Krośnice 2, która pokonała zespół z Lubiąża. Kolejny turniej eliminacyjny zorganizowano w Kamieńcu Wrocławskim w dniu 13 maja. Tam bezkonkurencyjne okazały się być dwie drużyny Szkoły Podstawowej z Kiełczowa. 20 maja w Sobótce z awansu cieszyli się młodzi koszykarze z Gminy Borów i Szkoły Podstawowej nr 2 w Sobótce. Ostatnie eliminacje odbyły się we Wrocławiu, gdzie po niezwykle emocjonującym meczu ze zwycięstwa cieszyli się sportowcy ze Szkoły podstawowej nr 23 z Wrocławia, którzy pokonali reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 25 z Wrocławia.

Awansujące do wielkiego finału zespoły koszykarskie spotkały się 3 czerwca w Siechnicach. Wszystkie ekipy były głodne sukcesu co sprawiło, że współzawodnictwo było niezwykle emocjonujące i żarliwe. Nie zabrakło w nim jednak tego, co najważniejsze - olbrzymiej pasji do sportu i wielkiego szacunku dla przeciwników. Ostatecznie w zmaganiach triumfowała pierwsza reprezentacja Szkoły Podstawowej z Kiełczowa, która w rozstrzygającym meczu pokonała reprezentację Szkoły Podstawowej nr 25 z Wrocławia. Trzecie miejsce w turnieju finałowym wywalczyli koszykarze ze Szkoły Podstawowej w Krośnicach. Na kolejnych miejscach uplasowały się następujące drużyny: Szkoła Podstawowa w Lubiążu, Gmina Borów, Szkoła Podstawowa nr 2 w Sobótce i drugi zespół Szkoły Podstawowej z Kiełczowa.

W czasie finału przyznano nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników z każdej ekipy. Wyróżnienia otrzymali:

7. SP Kiełczów 2 - Martyna Niedźwiedzka

Do rozgrywek piłkarskich chłopców zgłoszono w tym roku aż 43 zespoły, które łącznie reprezentowało 516 zawodników! Eliminacje IV Mistrzostw Aglomeracji Wrocławskiej w piłkę nożną dla chłopców inaugurował turniej w Prusicach, który odbył się 27 kwietnia. Awans do finału zapewnili sobie wtedy reprezentanci UKS SP Milicz i MKS Piast Żmigród. Tydzień później kolejna grupa młodych piłkarzy spotkała się w Brzegu - tam z wejścia do finałowych rozgrywek cieszyli się zawodnicy OCKF Oława 1 i SP Kiełczów Academy. 11 maja w Przewornie do finału weszli Oratorium Środa Śląska i Gmina Borów. Ostatni półfinał odbył się 18 maja we Wrocławiu - dwa ostatnie miejsca w finałowej stawce wywalczyli zawodnicy z FC Wrocław Academy i WKS Śląsk Wrocław.

Wielki Finał piłkarskich zmagań IV MAW odbył się 31 maja w Oławie. Wszystkie ekipy w napięciu oczekiwały na swoje spotkania. Atmosfera była naprawdę gorąca! Po serii meczów fazy grupowej i półfinałach, do walki o końcowy triumf w turnieju stanęły dwie wrocławskie ekipy - WKS Śląsk Wrocław i FC Wrocław Academy. Ten iście derbowy, niezwykle zacięty mecz, wygrali zawodnicy z FC Wrocław Academy, którzy pokonali reprezentantów WKS Śląsk Wrocław 3:2! Trzecie miejsce wywalczyli piłkarze ze Szkoły Podstawowej w Kiełczowie, którzy w meczu o najniższy stopień podium pokonali MKS Piast Żmigród. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: UKS SP Milicz, Oratorium Środa Śląska, Gmina Borów i OCKF Oława.

Tradycyjnie już, przyznano również indywidualne wyróżnienia:

Najlepszy bramkarz - Aleksander Klajn z FC Wrocław Academy, Najlepszy zawodnik - Miłosz Kurowski z WKS Śląsk Wrocław, Król strzelców - Dawid Matuszewski z FC Wrocław Academy.

Nowością tegorocznych Mistrzostw Aglomeracji Wrocławskiej był osobny turniej piłkarski dla dziewcząt. Młode piłkarski spotkały się 25 maja w Pasikurowicach (gm. Długołęka). Do rywalizacji przystąpiło 9 zespołów - łącznie 108 zawodniczek! Wśród dziewczynek najlepsze okazały się być reprezentantki AZS Wrocław 1, które w meczu finałowym pokonały UKS Zorza Pęgów 5:2. Mecz o trzecie miejsce zakończył się wygraną reprezentantek SP z Bierutowa, które po serii rzutów karnych okazały się być lepsze od przedstawicielek ZS nr 1 Z O.S W Brzegu. Na kolejnych miejscach uplasowały się ekipy: SP Łozina, SP Siedlce, AZS Wrocław 2, ZSIP Krośnice, BISC Wrocław.

Najlepszą zawodniczką turnieju została Paulina Pompa z AZS Wrocław 1. Tytuł Najlepszej bramkarki trafił do Sandry Surdyki z ZS nr 1 w Brzegu. Królową strzelczyń została Weronika Kaczor z Zorzy Pęgów.

Finaliści turnieju koszykarskiego oraz „Szczęśliwa 18” - najlepsi zawodnicy z pozostałych drużyn - w nagrodę pojadą na specjalny obóz treningowy, który zimą zostanie zorganizowany w Krośnicach. Podobna nagroda czeka na piłkarzy, którzy do Krośnic zawitają na wiosnę przyszłego roku.

Mimo wysokiej stawki i rywalizacji, jakie towarzyszyły wszystkim turniejom zorganizowanych w ramach IV Mistrzostw Aglomeracji Wrocławskiej,  czuć było ogrom pozytywnej energii, którą generowali uczestnicy. Organizatorom udało się osiągnąć najważniejszy cel - sprawić, by sport był dla młodych uczestników przede wszystkim dobrą zabawą. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej serdecznie dziękuje włodarzom miast członkowskich, w których odbyły się turnieje, za pomoc w organizacji Mistrzostw i wspólną promocję szlachetnego współzawodnictwa. Gratulujemy również wszystkim uczestnikom i już dziś zachęcamy do zgłaszania się do kolejnych edycji Mistrzostw Aglomeracji Wrocławskiej!