Szlakiem karpia w Dolinie Baryczy
Żmigród

Dolina Baryczy to wyjątkowy kompleks przyrodniczy. Swoim zasięgiem obejmuje również tereny Aglomeracji Wrocławskiej jak Żmigród, Trzebnicę, Krośnice czy Prusice. Jednym z jego symboli jest karp.

Do 28 lutego trwało wielkie malowanie prawie 20 poliestrowych karpi o gigantycznych rozmiarach 2 m długości, 80 cm wysokości! Piękne kolorowe unikaty mają na wiosnę stanąć przy największych atrakcjach turystycznych Doliny Baryczy. Karpie mają dodatkowo zachęcać do odwiedzin w sławnych miejscach, tworząc swoisty szlak po naszym regionie, mamy jednak nadzieję, że staną się również atrakcją samą w sobie i będą dodatkowo przyciągać zaciekawionych turystów.

Inicjatorem malowania karpi jest Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, które pozyskało blisko 100 tys. zł dotacji  z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem projektu jest zaangażowanie możliwie wielu partnerów na rzecz współpracy w promocji Doliny Baryczy. Wielkim zaangażowaniem wykazały się szkoły - ponad 30 placówek z całej Doliny Baryczy - zgłosiło się do ogłoszonego na jesieni 2014 roku konkursu plastycznego na namalowanie najbardziej atrakcyjnych miejsc, zdaniem dzieci, w konturach karpia. Do organizatora konkursu wpłynęło blisko 1300 prac, podczas gdy liczył jedynie na ¼ z tego. Następnie prace dzieci stały się inspiracją dla studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych z całego kraju, do stworzenia projektów przestrzennych, dwumetrowych karpi. 20 najciekawszych prac jest właśnie w trakcie realizacji w KOM. Przez cały tydzień można było przyglądać się pracy artystów. Swoich karpi doczekały się takie atrakcje turystyczne jak np. zalew i Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu, ścieżka rowerowa trasą wąskotorówki, kościół w Trzebicku, kościół Wniebowzięcia NMP w Cieszkowie, gajówka w Rudzie Milickiej, Krośnicka Kolejka Wąskotorowa, kościół św. Trójcy w Twardogórze, park natury w Odolanowie, pałac myśliwski i stanica Biały Daniel w Mojej Woli, baszta i ruiny pałacu Hatzfeldtów w Żmigrodzie oraz pałac Radziwiłłów i bocianie gniazdo w Przygodzicach.

W marcu odbędzie się II tura malowania, gdzie powstanie kilka dodatkowych karpiowych wizualizacji, m.in. pałacu Maltzanów w Miliczu czy pałacu w Goszczu.

Na Majówkę zaplanowana została wielka wystawa posągowych karpi w zielonych ogrodach Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu- będzie to jedyna okazja, by zobaczyć je wszystkie razem a następnie figury powinny trafić do obiektów, które odzwierciedlają, rozsianych po całej Dolinie Baryczy. Koordynator projektu „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” zaplanowało wiele działań promocyjnych - np. aplikację mobilną na telefon, konkursy czy licytację kilku figur karpi podczas Dni Karpia.

Zdjęcia
fot. Łukasz Gościniak fot. Łukasz Gościniak